piątek, 9 grudzień 2022, 14:12

Strona główna » przyroda » Ostatni wielki sztorm diametralnie zmienił oblicze naszych plaż!

Ostatni wielki sztorm diametralnie zmienił oblicze naszych plaż!

niedziela, 29 stycznia 2017, 22:15 Kategoria: przyroda, REGION

W ostatnie dwa sezony letniej kanikuły letników było co nie miara, a plaże zatłoczone były do granic możliwości. Pamiętamy, kto się spóźnił ze śniadania, latał gorączkowo między kocami i modnymi ostatnimi czasy parawanami, by uświadczyć jakiegoś kilku kwadratowego miejsca dla siebie. Nic dziwnego, skoro jakieś dwa lata temu właśnie, przy okazji kilku mocnych i długich sztormów, woda się podniosła na tyle, żeby nasze piękne plaże skurczyły się co najmniej o połowę.

Ale nie tak dawno temu, w połowie stycznia jakoś to było, mieliśmy bardzo solidną porcję gwałtownych sztormów z silnymi wiatrami, które notabene wyrządziły mnóstwo szkód w pasie nadmorskim od Świnoujścia począwszy, a na Trójmieście skończywszy. W naszym powiecie straty spowodowane sztormem, liczone są w setki tysięcy złotych, a najbardziej bodajże ucierpiały plaże we Międzyzdrojach czy Dziwnówku, nie wspominając już o Dziwnowie czy Międzywodziu.

Sztorm był sztormem bardzo silnym, przez który nasze śliczne plaże zmieniły nieco lub bardzo – swoje oblicze i swój niepowtarzalny wygląd. Okazuje się, że się poszerzyły o co najmniej… kilkadziesiąt metrów! Drewniane słupki stojące rzędem przy brzegu, które miały spowalniać fale, jak pamiętamy, dotąd wyrastały z wody i to na dość sporą odległość w głąb  morza. A dziś? Są gdzieś pośrodku plaży i kończą się, patrząc w stronę wody, całkiem sporo od niej. Chyba najstarsi mieszkańcy naszego Wybrzeża takiej niecodziennej sytuacji nie pamiętają.

Fakt faktem, że wydmy dostały solidną porcję żywiołu i w kilku miejscach są bardzo nadwątlone. A niektóre zejścia na plaże są tylko kupą poskręcanego złomu, ale za to plażę nam się poszerzyły. Nie ma tego złego… . I tak znane były najszerszymi, nie tylko w basenie całego Morza Bałtyckiego. Jeśli w takim stanie dziś szerokie ale nie posprzątane jeszcze jakoś plaże dotrwają do sezonu letniego, wczasowicze nie powinni wówczas narzekać na tłok, bo miejsca na nich będzie o co najmniej jedną trzecią więcej. Pewnie i jakieś mierzeje się ostaną jakie mamy też i dzisiaj. Będą naturalne brodziki dla najmłodszych turystów. Prawda, że fajnie byłoby. Żywioł żywiołem – żywioł niesie zniszczenie, ale i z drugiej strony, okazuje się być zbawienny. I jak tu nie zawierzać i oczywiście nie przeszkadzać przyrodzie i naturze pisanej z dużego „N”.

Obserwator

Ostatni wielki sztorm diametralnie zmienił oblicze naszych plaż! Reviewed by on . W ostatnie dwa sezony letniej kanikuły letników było co nie miara, a plaże zatłoczone były do granic możliwości. Pamiętamy, kto się spóźnił ze śniadania, latał W ostatnie dwa sezony letniej kanikuły letników było co nie miara, a plaże zatłoczone były do granic możliwości. Pamiętamy, kto się spóźnił ze śniadania, latał Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top