wtorek, 9 sierpień 2022, 09:19

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Z widokiem na dwie skrajności…
Z widokiem na dwie skrajności…

Z widokiem na dwie skrajności…

czwartek, 02 lutego 2017, 08:55 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Choć to środek zimy, ale już pachnie wiosną.W samym Kamieniu Pomorskim pojawi się niebawem więcej turystów spragnionych zobaczenia ciekawej architektury (nie wszędzie oczywiście), licznych zabytków, z Katedrą na czele, wspaniałej mariny i by podziwiać śliczny widok na Zalew Kamieński. Spacer w słońcu nabrzeżami nad Zalewem jest czymś relaksacyjnym, upojnym i urokliwym zarazem. Wpływ wody daje zwykle poczucie błogości i odpoczynku. Jednak kto ma ochotę iść od strony mariny w kierunku nieczynnego od wielu lat strzelistego elewatora (najwyższy obiekt w Kamieniu Pomorskim. – przyp. red.), natknie się na coś co jeszcze kilka lat temu przypominało w dużej mierze średniowieczne machiny oblężnicze. Swego czasu, a było to któregoś pięknego lata, otwarto je z wielką pompą i z czasem – zapomniano.

Teraz stoją, odpychają, odstraszają i przy tym coraz bardziej niszczeją. Zbudowane kilka lat temu repliki, wyglądają jakby naprawdę pochodziły z bardzo dawnej epoki przypominając swym wyglądem najoryginalniejsze oryginały z dawnych średniowiecznych czasów. I pomyśleć, że mają zaledwie… kilka krótkich lat.

Kwestią czasu jest to, że nie pozostanie po nich śladu, ponieważ drewniane konstrukcje po prostu rozsypią się pod wpływem działania przede wszystkim warunków atmosferycznych, którym mogą dopomóc na przykład wandale. Jedynym wyjściem jest ich jak najszybsza konserwacja. Czy droga? Pewnie nie, gdyż choć nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, oceniam, że koszt byłby niewspółmiernie niższy od tego, który trzeba by wyasygnować za rok czy też dwa. Pod warunkiem, że te machiny do tego czasu wytrzymają działanie warunków zewnętrznych.

Szkoda czegoś co zowiemy historycznymi machinami oblężniczymi, co było swego czasu naprawdę dobrym, ale szybko zapomnianym przez wszystkich  pomysłem. I szkoda też, aby ta część przykładów naszej burzliwej niegdyś historii znikła z nad zalewowego obrazu, który tak przyciąga i samych mieszkańców, i turystów, a i kuracjuszy z miejscowego Uzdrowiska również.

Obserwator

Z widokiem na dwie skrajności… Reviewed by on . Choć to środek zimy, ale już pachnie wiosną.W samym Kamieniu Pomorskim pojawi się niebawem więcej turystów spragnionych zobaczenia ciekawej architektury (nie ws Choć to środek zimy, ale już pachnie wiosną.W samym Kamieniu Pomorskim pojawi się niebawem więcej turystów spragnionych zobaczenia ciekawej architektury (nie ws Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top