czwartek, 18 sierpień 2022, 13:01

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamień wczoraj i dziś – część 4
Kamień wczoraj i dziś – część 4

Kamień wczoraj i dziś – część 4

piątek, 03 lutego 2017, 21:46 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Na zdjęciach kamieńska, bardzo wiekowa Katedra z widokiem od czoła, którą zaczęto budować w XII wieku i wznoszono ją bez mała dwieście lat. Powstawała w kilku stylach architektonicznych, m.in. romańskim i gotyckim. Do 1933 roku Katedra miała strzelistą, gotycką wieżę, którą w latach 1933 – 35 przebudowano na dziś istniejącą. Jak mówią zapisy, była uszkodzona w skutek działań wojennych I wojny światowej.

W tej prastarej świątyni rozbrzmiewają znakomite w swych dźwiękach organy, których budowę rozpoczęto w 1699 roku, a ufundował je Bogusław de Croy. W katedrze istnieje Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej (brzozdowieckie), które zostało powołane 14 września 2010 r. specjalnym dekretem Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Uliczka z kamienicami po prawej stronie starej, przedwojennej fotografii to już historia, bowiem owe budynki rozebrano na przełomie 60/70 lat minionego stulecia.

Obserwator (w tym grafika)

 

Kamień wczoraj i dziś – część 4 Reviewed by on . Na zdjęciach kamieńska, bardzo wiekowa Katedra z widokiem od czoła, którą zaczęto budować w XII wieku i wznoszono ją bez mała dwieście lat. Powstawała w kilku s Na zdjęciach kamieńska, bardzo wiekowa Katedra z widokiem od czoła, którą zaczęto budować w XII wieku i wznoszono ją bez mała dwieście lat. Powstawała w kilku s Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top