środa, 6 grudzień 2023, 18:52

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Pionierski Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po urazach rdzenia kręgowego przy kamieńskim „Uzdrowisku” rozpoczął swoją działalność!
Pionierski Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po urazach rdzenia kręgowego przy kamieńskim „Uzdrowisku” rozpoczął swoją działalność!

Pionierski Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po urazach rdzenia kręgowego przy kamieńskim „Uzdrowisku” rozpoczął swoją działalność!

sobota, 11 lutego 2017, 22:06 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, społeczeństwo, zdrowie

10 luty 2017 roku staje się datą historyczną w lecznictwie urazów rdzenia kręgowego, bowiem właśnie dziś, przy kamieńskim „Uzdrowisku”, rozpoczął działalność pierwszy nie tylko w Europie, ale i w świecie, Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po urazach rdzenia kręgowego. Koszt budowy nowego obiektu wraz z niezbędnymi specjalistycznymi i urządzeniami sprowadzonymi ze Stanów Zjednoczonych to 5 mln złotych.

Zbudowany został od podstaw ze środków wsparcia właścicielskiego spółek Bank BPS S.A. i BPS TFI S.A. oraz w ramach dofinansowania z Działania 2.1 PO IR, przy współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Kamieńskie „Uzdrowisko” nie od dziś specjalizujące się w rehabilitacji osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w wyniku wypadków komunikacyjnych, udarów czy chorób neurologicznych. Wspólnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, a dokładniej, Kliniką Rehabilitacji I Wydziału Lekarskiego tegoż Uniwersytetu, od postaw zrealizowało nowatorski projekt wart kilka milionów złotych.

„Jest to odpowiedź na odczuwalny brak wiedzy dotyczącej przebiegu procesu rehabilitacji i wytycznych dla zaplanowania optymalnej terapii.” – powiedział z nie kłamanym zadowoleniem obecny prezes kamieńskiego „Uzdrowiska”, Andrzej Murawski, który nadmienił, że niejako ojcem chrzestnym nowo otwartego Instytutu Badawczego, jest członek Zarządu tutejszego „Uzdrowiska”, Tadeusz Widuch. Instytut prowadzić będzie badania nad nowym standardem rekonwalescencji, kiedy i których pacjentów rehabilitować za pomocą robotów np. egzoszkieletów czy lokomatu, a których i kiedy metodą tradycyjną.

„Właśnie ta działalność sprawi, że Kamień Pomorski staje się pierwszym w historii ośrodkiem prowadzącym badania nad przydatnością specjalistycznych urządzeń w urazach rdzenia kręgowego w możliwie najszerszym zakresie. Założono w nim bowiem interdyscyplinarne podejście do terapii chorych, a wszystkie etapy procesu rehabilitacji prowadzić będą świetni specjaliści, tworzący zespoły, których skład zależeć będzie od programu usprawniania opracowanego indywidualnie dla każdej osoby.

Polscy naukowcy, lekarze z wielu dziedzin, m.in. neurolodzy, neurochirurdzy, rehabilitanci, psycholodzy, a także fizjoterapeuci jako pierwsi na świecie wskażą, jak skutecznie przywracać sprawność osobom całkowicie pozbawionym lub posiadającym ograniczoną funkcję chodzenia przy pomocy różnego rodzaju fachowego o sprzętu.” – dodał A. Murawski. Pojawienie się specjalistycznych i zarazem bardzo zaawansowanych technicznie i technologicznie urządzeń do reedukacji chodu, stwarza nieistniejące dotąd możliwości głębokiej rehabilitacji.

„Uzdrowisko” Kamień Pomorski wyposażyło dzisiaj otwarty Instytut Badawczy w bardzo kosztowne skądinąd, egzoszkielety i lokomat oraz inne najnowszej generacji sprzęty rehabilitacyjne. Kamieński Instytut prowadzić będzie na szeroką skalę badania w celu wypracowania standardu rehabilitacji z systematyką, kiedy i których pacjentów rehabilitować za pomocą robotów zwanych egzoszkielety lub lokomaty, albo których i kiedy metodą tradycyjną oraz będzie określał użyteczność tych metod na różnych etapach przywracania sprawności. Wiadomym jest, iż taki program nie był dotychczas przygotowany i wdrożony ani w Polsce, ani w Europie, ani nawet w całym świecie. Tym samym Kamień Pomorski staje się od dziś pierwszym, pionierskim ośrodkiem prowadzącym badania nad przydatnością robotów w urazach rdzenia kręgowego w możliwie najszerszym zakresie.

Niestety, rehabilitacja z wykorzystaniem wyżej wspomnianych robotów nie jest usługą medyczną zakwalifikowaną do tzw. koszyka, a zatem nie jest refundowana przez NFZ. Trzeba dodać, iż zaawansowane technicznie i technologicznie roboty są obecnie bardzo kosztowne. Jednak jak się wydaje, już w nieodległej przyszłości będą one stawać się coraz bardziej dostępne, zwłaszcza dla osób zamożnych, dla których bariera finansowa nie będzie istotna w sytuacji potrzeby pomocy komuś bliskiemu, bądź po prostu charytatywnie.

Dzisiejszy dzień jest ważny dla światowego lecznictwa urazów rdzenia kręgowego. Wydaje się, że kamieński Instytut Badawczy już niebawem doczeka kolejnych jemu podobnych, dzięki którym wielu pacjentów znajdzie w nich pomoc i ratunek, a co za tym idzie, rosnącą radość, tak jak taką radością cieszy się dziś pani Monika, pierwsza pacjentka Instytutu, która nie tak dawno przyjechała do Kamienia Pomorskiego na wózku. A już dziś właśnie (była obecna, bardzo wzruszona na otwarciu. – przyp. red.) stara się poruszać, choć z trudem, ale co najważniejsze, o własnych siłach. Nie jest to cud, bo tak by zapewne tę rehabilitację określili nasi pradziadowie, ale zbawcze działanie nowoczesnych robotów, samej techniki medycznej, które na pewno dopomogą w przyszłości naprawdę wielu cierpiącym ludziom, których dotknęła ciężka choroba.

Obserwator

 

 

Pionierski Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po urazach rdzenia kręgowego przy kamieńskim „Uzdrowisku” rozpoczął swoją działalność! Reviewed by on . 10 luty 2017 roku staje się datą historyczną w lecznictwie urazów rdzenia kręgowego, bowiem właśnie dziś, przy kamieńskim „Uzdrowisku”, rozpoczął działalność pi 10 luty 2017 roku staje się datą historyczną w lecznictwie urazów rdzenia kręgowego, bowiem właśnie dziś, przy kamieńskim „Uzdrowisku”, rozpoczął działalność pi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top