środa, 17 sierpień 2022, 00:31

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Ferie Zimowe w Bibliotece

Ferie Zimowe w Bibliotece

niedziela, 26 lutego 2017, 14:34 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

24 lutego 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zakończyła zajęcia w „Kreatywnej Pracowni Plastycznej” w ramach ferii zimowych. Głównym organizatorem była Biblioteka oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Dzieci, które brały udział w zajęciach literacko-plastycznych mogły doskonalić swoje czytanie, nauczyć się wielu technik plastycznych oraz pracy w grupie. Uczestnicy pod okiem bibliotekarzy mogli nauczyć się szycia oraz wykroju, co przydało się do stworzenia pięknych maskotek czy breloczków. Uczyliśmy także zasad recyklingu, czyli wykorzystania zużytych butelek plastikowych, opakowań kartonowych czy rolek po papierze toaletowych do zrobienia niesamowitych rzeczy.

Każdego dnia rozpoczynaliśmy zajęcia od wyświetlenia bajki. Najmłodsi mieli za zadanie przeczytać fragment tekstu przed grupą. Tym sposobem uczyliśmy dzieci autoprezentacji, która pozwala pokonywać lęk przed wystąpieniami publicznymi. Poznaliśmy bohaterów takich książek jak: „Niedoskonały pingwin”, „Wścibionki”, „Smerfowa zupa” czy „Niesforne trollątka”. Zorganizowaliśmy także zajęcia z tablicą multimedialną. Dzieci mogły poznać jej walory i przekonać się, jak za pomocą specjalnego pisaka można rozwiązywać rebusy, krzyżówki i inne łamigłówki.

Po przeczytanej bajce codziennie odbywały się zajęcia plastyczne. Pierwszego dnia uczestnicy warsztatów wykonywali filcowe korale, kubeczki z plasteliny i niesamowite obrazki z koralików Hama. Drugiego dnia dzieci pracowały w grupach i tworzyły zamki rycerskie, pirackie fortece oraz statki. Podczas kolejnego spotkania każdy mógł stworzyć swojego stworka – pacynkę ze skarpetki. Gościem pierwszego tygodnia ferii w Bibliotece była Pani Helena Piątek ze szkoły dla psów „Pies potrafi”, która odwiedziła nas ze swoim psem Amorem. Pokazała najmłodszym jak należy obchodzić się z własnym psem, na czym polega bezpieczny kontakt z psiakiem, na co należy zwracać uwagę przy spotkaniu z nieznajomym zwierzęciem.   Czwartego dnia najmłodsi udali się do kina „Eva” na film pt. „Balerina”. W ostatnim dniu pierwszego tygodnia dzieci malowały i ozdabiały ramki z gipsu oraz tworzyły makiety kosmosu. Drugi tydzień rozpoczęliśmy od dokończenia makiet kosmosu. Ze styropianowych kul dzieci tworzyły planety ozdabiając je filcem, plasteliną lub srebrną folią. Wykonane gwiazdy, kosmiczne łaziki, postacie kosmonautów, rakiety znalazły swoje miejsce na makietach. Podczas kolejnego dnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kota, podczas którego dzieci wysłuchały i obejrzały prezentację o życiu i zwyczajach kotów pt. „Koci świat”. Odwiedziła nas też mama dziewczynek biorących udział w zajęciach, pani Agnieszka Tomczak z żywym kotem syberyjskim.

W ramach zajęć plastycznych wszyscy mieli za zadanie uszyć maskotki z filcu oraz pomalować i ozdobić styropianowego kota. Na zakończenie tych zajęć odbył się spektakl w wykonaniu aktorów z krakowskiego teatru „Duet” pt. „Klimacik i Decybelek”. Kolejnego dnia gościem specjalnym była Aleksandra Miodońska z Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Archeozdroje”. Pani Ola opowiadała o strojach, które noszono w średniowieczu, czym się wtedy zajmowano, jak mieszkano… Wszystkie dzieci czekały jednak na naukę tańca średniowiecznego. Wspólnie zatańczyli najstarszy znany taniec, który nazywa się „Marazula”. Następnie, pod okiem naszego instruktora, wykonano taniec pt. „Słoma”, który popularny był w dawnej Francji przy ugniataniu winogron w beczkach. Na zakończenie wszyscy zatańczyli taniec pt. „Praczki” i „Drumul Draculi”.  Nasi mali plastycy wykonywali w tym dniu zwierzaki z pomponów i filcu oraz glicerynowe mydełka. Odbyła się także zabawa z modeliną Fimo, z której powstały piękne serca, owoce czy zwierzaki. Dodatkowo każdy mógł uszyć sobie z filcu swój własny breloczek w kształcie serca ozdobiony wizerunkiem zwierzaka. Ostatniego dnia ferii wszyscy uczestnicy malowali swoje wyroby z masy Fimo oraz wykonywali „eko-instrumenty” ze „śmieci”. Powstały piękne gitary, bębenki czy skrzypce.

Serdeczne podziękowania za smakowite racuchy i kanapki kierujemy do Hotelu Aurora Family & SPA. W tłusty czwartek firma Bozjan z Międzywodzia ufundowała dla naszych małych artystów  pączki. Podziękowania za smaczne ciasta i ciasteczka składamy Pani Ninie Reszce – mamie Igora oraz Panu Arturowi Szymańskiemu – tacie Hani, który upiekł pyszne francuskie ciasteczka z nadzieniem. Miło wspominamy wizytę Pani Aleksandry Miodońskiej i jej niesamowite historie i naukę tańca średniowiecznego. Bardzo dziękujemy również Helenie Piątek, która wraz ze swoim psem Amorem umiliła dzieciom zajęcia.

Z prac wykonanych przez dzieci powstała piękna wystawa, na którą serdecznie zapraszamy. Prezentujemy ją w holu biblioteki. Wystawa potrwa do końca marca. Wszystkim dzieciom dziękujemy za mile spędzony czas podczas dwóch tygodni ferii zimowych. Życzymy bezpiecznego powrotu do szkoły i zapraszamy za rok do naszej „Kreatywnej Pracowni Plastycznej”.

Ferie Zimowe w Bibliotece Reviewed by on . 24 lutego 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zakończyła zajęcia w „Kreatywnej Pracowni Plastycznej” w ramach ferii zimowych. Głównym organi 24 lutego 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zakończyła zajęcia w „Kreatywnej Pracowni Plastycznej” w ramach ferii zimowych. Głównym organi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top