środa, 20 październik 2021, 17:53

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » 72. lata temu, został zdobyty Kamień Pomorski…
72. lata temu, został zdobyty Kamień Pomorski…

72. lata temu, został zdobyty Kamień Pomorski…

niedziela, 05 marzec 2017, 16:10 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, społeczeństwo

W skromniejszej oprawie niż w poprzednich latach odbyły się uroczystości w dniu dzisiejszym – 5 marca, związane ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego przez wojska radzieckie i polskie, które rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. w kamieńskiej Katedrze, w obecności wielu pocztów sztandarowych, w tym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów. W tej podniosłej uroczystości udział wzięli przedstawiciele kamieńskiego samorządu, przedstawiciele starostwa powiatowego, jak też służb mundurowych, i niezbyt niestety liczna młodzież oraz w dość bardzo okrojonym zestawie mieszkańcy gminy Kamień Pomorski.

Po uroczystościach w Katedrze uczestnicy przemaszerowali w asyście kompanii honorowej z dziwnowskiej Jednostki Wojskowej oraz orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia pod Pomnik „Poległym za polskość tych Ziem” usytuowanym na Placu 5 Marca, gdzie zaledwie kilka (niestety) delegacji złożyło pod okazałym monumentem okolicznościowe wiązanki kwiatów. Odbył się też Apel Poległych.

Przykre, ale prawdziwym staje się fakt, że taka ważna uroczystość jak zdobycie miasta staje się niejako kulą u nogi co niektórych na wyniosłych stanowiskach. W minionych latach czuło się jak najbardziej patriotyzm, a także ogromny entuzjazm. A teraz? Zwykły po porostu tumiwisizm. Wystarczy powiedzieć, że jakby niby zwykłe dzisiejsze wyjście z katedry odbyło się niejako na raty. Jako to? A no właśnie. Orkiestra i kompania honorowa rozpoczęła się swój marsz, kiedy poczty i liczni goście jeszcze byli w świątyni. Pochód odbył się w rzeczy samej na raty. Mała rzecz, ale niedopatrzenie wielkie. Szkoda nam w tym momencie naszych wyzwolicieli, którym zwykły i należny szacunek legł w gruzach. Dodać trzeba, że dzisiejsze rocznicowe uroczystości patriotyczne poprzedziło piątkowe spotkanie, które odbyło się w sali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Ktoś powie, że się czepiam tego i owego. Ale gwoli ścisłości. Jak się ma zrobić jak najbardziej normalnie  jakąś uroczystość czy imprezę, i to w miarę sprawnie, powinno się do niej jak najbardziej rzeczowo przygotować. W rzeczy samej, profesjonalizmu nikt nie wymaga, ale zwykła normalność kłania się jak najbardziej. Także organizatorom dzisiejszej kamieńskiej uroczystości, którzy dali w tym roku plamę, ale mamy taką nadzieję, że za rok poprawią się i to mocno. Choćby na pamięć naszych zdobywców.

Nutka historii:

Na początku marca 1945 roku żołnierze I Frontu Białoruskiego po zdobyciu i przejściu Wału Pomorskiego, według hitlerowców, nie do zdobycia, ruszyli z impetem z kierunku południowo – wschodniego na Ziemię Kamieńską zdobywając każdego kolejnego dnia początku tamtego marca kolejne miejscowości.

Naszą Ziemię zaczęto zdobywać pięć po piędzi z kierunku południowego począwszy od Kamienia Pomorskiego. Ciężkie, kilkudniowe walki trwały na linii Wrzosowo – Dziwnówek, gdzie zginęło bardzo wielu żołnierzy polskich i radzieckich.

Obserwator

 

72. lata temu, został zdobyty Kamień Pomorski… Reviewed by on . W skromniejszej oprawie niż w poprzednich latach odbyły się uroczystości w dniu dzisiejszym - 5 marca, związane ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego przez wojska r W skromniejszej oprawie niż w poprzednich latach odbyły się uroczystości w dniu dzisiejszym - 5 marca, związane ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego przez wojska r Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top