środa, 20 październik 2021, 19:13

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Nasza współczesna rzeczywistość i ogólny problem śmieciowy…
Nasza współczesna rzeczywistość i ogólny problem śmieciowy…

Nasza współczesna rzeczywistość i ogólny problem śmieciowy…

niedziela, 05 marzec 2017, 15:45 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, społeczeństwo

Nasza cywilizacja prze do przodu niczym taran, szczególnie w dziedzinie techniki. Rozwija się i szuka dalszych życiodajnych perspektyw i rozwiązań dla ułatwienia życia ludziom na Błękitnej Planecie, teraz i na przyszłość. Ale z tym wiąże się wiele zagrożeń, w tym z problemem śmieciowym, który urasta (niestety) coraz bardziej do rangi jednych z największych zagrożeń na naszej Matce – Ziemi.

By daleko nie sięgać wystarczy popatrzeć na nasze powiatu kamieńskiego podwórko. Nie dalej jak dwa lata temu, weszła wzbudzająca oczywiste emocje ustawa śmieciowa, mocno zresztą forsowana przez pewne koła polityczne. I dobrze. Tyle tylko, że jest to ustawa delikatnie ujmując, niedopracowana, gdzie w wielu jej punktach można by postawić wielkie znaki zapytania. Jest w niej bowiem wiele niedopatrzeń, wiele luk, wiele niedoskonałości i niedomówień. I trzeba by z tą kwestią jak najszybciej uporać się, bo jak to jest we współczesnej dobie techniki, czas nagli. W przeciwnym razie za jakiś nie długi czas, śmieci nas zasypią; na amen.

Każda z gmin powiatu kamieńskiego w mniejszym lub większym stopniu przyłożyła się jak dotąd do oczywistego problemu śmieciowego. Są – i owszem, w wielu miejscach odpowiednie pojemniki do segregacji odpadów (dla przypomnienia  różnych kolorach. – przyp. red.), ale jak widać wszem i wobec, nam ludziom podobno cywilizowanym, to nie wystarczy, to jakby za mało. Czyżby za mało jasnym to niektórym z nas jest? Wielu z ludzi kieruje się krótkowzrocznością, widzian8ym tu i ówdzie zwykłym snobstwem, a i przy tym tendencją do niepohamowanego zaśmiecania swojej okolicy lub sąsiadów.

Wystarczy pójść na spacer w niemal dowolnym miejscu, by się o tym naocznie przekonać. Przykłady niestety by można mnożyć i mnożyć. Na nic się mają i zdają się mandaty i kary za zaśmiecanie środowiska naturalnego. Najlepiej byłoby złapać takiego delikwenta na gorącym uczynku, tyle tylko jak to zrobić? I wielu pokusza się do wielkiego trudu – o zgrozo!, by jakoweś niepotrzebne mu odpady, w tym wielkogabarytowe, tak jak lodówki czy telewizory, i sam Bóg wie co jeszcze, taszczyć kawał drogi, najlepiej gdzieś z dale od swego domu, i wyrzucić niepotrzebne śmieciuchy na łono natury.

Wiele mamy na to przykładów, jak choćby na owych foto, które zrobiliśmy między innymi na ulicy Dziwnowskiej tuż przed mostem na rzece Świniec w Kamieniu Pomorskim. Tu jacyś „dowcipni” delikwenci przytaszczyli to coś zwane pewnie niegdyś lodówką, widać kawałek drogi, po to tylko, by to coś wyrzucić po prostu… w trzciny. Tam gdzie grasują od kilku lat dziki. Po co dzikom szmelc? – pytam tak dla żartu. Czy nie lepiej było to coś oddać do któregokolwiek punktu (sklep, skup złomu itp.) przyjmującego zużyty sprzęt AGD?

Obchodząc Kamień Pomorski jego obrzeżami, widzieliśmy co najmniej dwa, a nawet trzy miejsca, w których ktoś wyrzucił niepotrzebne dla siebie śmieci. Czy nie byłoby prościej wyrzucić je do odpowiednio przygotowanych kolorowych pojemników (kolory oznaczają rodzaj odpadów. – przyp. red.), które informują jednocześnie, gdzie, i co można do nich wrzucać. A odpowiednie służby owe pojemniki co jakiś czas po prostu opróżniają. Czy to nie wygodniej? Ekologicznie. Po prostu czyściej byłoby dla wszystkich. I tych co zaśmiecają.

Ale nie, po co sobie ułatwiać życie. Najlepiej wyrzucić coś niepotrzebnego gdzie popadnie, niech się inni martwią. Oczywiście takich nieporządnych w tej kwestii śmieciowej obywateli, jest na szczęście jakiś natury rzeczy odsetek. Ale i tak widać ich wytężoną „pracę”, która szpeci, zatruwa, denerwuje i podrażnia okolicę i przy tym wszystkich kulturalnych i uczciwych obywateli. Czy nie można żyć z przyrodą w jak najbardziej w zgodzie? Bo toż właśnie to ona potrafi się po wielokroć odwdzięczyć i zarazem nam ludziom odwzajemnić.

Obserwator

Nasza współczesna rzeczywistość i ogólny problem śmieciowy… Reviewed by on . Nasza cywilizacja prze do przodu niczym taran, szczególnie w dziedzinie techniki. Rozwija się i szuka dalszych życiodajnych perspektyw i rozwiązań dla ułatwieni Nasza cywilizacja prze do przodu niczym taran, szczególnie w dziedzinie techniki. Rozwija się i szuka dalszych życiodajnych perspektyw i rozwiązań dla ułatwieni Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top