środa, 20 październik 2021, 18:58

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Przypominamy – w tę niedzielę (26.03.) śpimy o godzinę krócej…
Przypominamy – w tę niedzielę (26.03.) śpimy o godzinę krócej…

Przypominamy – w tę niedzielę (26.03.) śpimy o godzinę krócej…

sobota, 25 marzec 2017, 22:12 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo

Tak jak to się dzieje od wielu już lat, w Polsce, ale nie tylko, w ostatni weekend marca zmieniamy czas z zimowego na letni.

Dla śpiochów to niestety zła nowina, gdyż będą mogli spać godzinę krócej, gdyż w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki cofając wskazówki zegarów o jedną godzinę, z 2:00 na 3:00. Przesunięcie zegarków powoduje efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Choć od wielu lat zmieniamy czas dwa razy do roku, czyli w październiku i w marcu; zwykle za każdym razem nie wiemy, kiedy dokładnie ma to nastąpić. Zmiana czasu obowiązuje – z zachowaniem stref czasowych – w całej Unii Europejskiej. Po co zmieniamy czas? Po to, by wraz ze zmianą pór roku lepiej wykorzystać światło słoneczne i po prostu oszczędzać elektryczność.

Dwa razy do roku zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni powoduje konieczność dostosowania rozkładów jazdy komunikacji. Np. w przypadku pociągów zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że pociągi dodatkową godzinę przeczekują na stacji. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni raz w roku podróż staje się o godzinę krótsza.

Po raz pierwszy to Niemcy podczas I wojny światowej wprowadzili zmianę czasu. Miało to pomóc w oszczędzaniu zużycia węgla potrzebnego do produkcji energii. To wtedy miało sens. W Polsce zmieniamy czas – z drobnymi przerwami – od okresu XX – lecia międzywojennego. Taka zmiana czasu została wprowadzona najpierw w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946 – 1949, 1957 – 1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu World Time Zone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja.

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie. Czas z zimowego na letni zmienia się też w regionach obejmujących największe miasta Australii. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła z kolei większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Dziś nawet jeśli korzystamy o godzinę krócej z energii elektrycznej, to potem o godzinę dłużej używamy innych urządzeń wymagających zasilania – np. klimatyzacji, która jest jeszcze bardziej energochłonna niż żarówka.

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodzą, że w tym stanie zmiana czasu nie wpływa na zwiększenie lub zmniejszenie zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Z kolei Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc. Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października. ,Wtedy i śpiochy pośpią godzinkę dłużej. Ale to dopiero za pół roku.

Obserwator

Przypominamy – w tę niedzielę (26.03.) śpimy o godzinę krócej… Reviewed by on . Tak jak to się dzieje od wielu już lat, w Polsce, ale nie tylko, w ostatni weekend marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Dla śpiochów to niestety zła nowina Tak jak to się dzieje od wielu już lat, w Polsce, ale nie tylko, w ostatni weekend marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Dla śpiochów to niestety zła nowina Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top