środa, 27 październik 2021, 20:46

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Wolin » W Wisełce zabrzmią tradycyjne pieśni wielkopostne
W Wisełce zabrzmią tradycyjne pieśni wielkopostne

W Wisełce zabrzmią tradycyjne pieśni wielkopostne

czwartek, 30 marzec 2017, 08:35 Kategoria: Gmina Wolin, kronika zdarzeń, religia

Już w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce odbędzie się koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych pt. „Dobranoc, Głowo Święta…”. Koncert to część projektu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.

Podczas koncertu „Dobranoc, Głowo Święta…” będzie można usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego. Koncert jest uroczystym zakończeniem warsztatów śpiewu tradycyjnego, realizowanych w ramach projektu TUTEJSI w CWM w Grodnie.

Koncert odbędzie się 2 kwietnia 2017 (niedziela) o godz. 12.30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin, przy ul. Nowowiejskiej 47 w Wisełce. Wstęp na koncert jest wolny.Pieśni wielkopostne w Wisełce zabrzmią w wykonaniu Zespołu „Warszawa Wschodnia”, który w swoim repertuarze posiada polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni tradycyjne, uczestników warsztatów odbywających się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, jak również prowadzących zajęcia – Ewę Grochowską, Olgę Kozieł i Pawła Grochockiego.

– Koncert i warsztaty odbywające się w ramach projektu TUTEJSI to próba przypomnienia mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego o starych, tradycyjnych pieśniach śpiewanych w okresie Wielkiego Postu, pamiętanych praktycznie tylko przez starsze pokolenie. Dzisiaj są one wykonywane coraz rzadziej, niektóre teksty znajdziemy w książeczkach do nabożeństwa
i śpiewnikach, melodie natomiast – w lokalnych wariantach – były przekazywane z pokolenia na pokolenie w tradycji ustnej. Celem naszego projektu jest przywrócenie pamięci o nich, również jako o zabytkach polskiej kultury i zachęta do ich śpiewania współcześnie –
mówi Ewa Grochowska – muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego i badaczka tradycji muzycznych, koordynator projektu Tutejsi.

Celem projektu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego jest przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie należnego im miejsca w praktykach muzycznych i kulturowych oraz w edukacji, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W ramach projektu odbywają się warsztaty dla dzieci, szkolenia dla nauczycieli, edukatorów i animatorów oraz zajęcia dla dorosłych. Zostaną także przeprowadzone badania terenowe, których celem jest znalezienie wykonawców muzyki tradycyjnej oraz innych osób, pielęgnujących tradycje rodzinne i regionalne oraz podtrzymujących pamięć o źródłach miejscowej kultury i jej historii. Zgromadzone zostaną także informacje o organizacjach, instytucjach oraz osobach, których działalność dedykowana jest tematyce dziedzictwa kulturowego woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

Kontakt dla prasy:

Justyna Iżycka

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
kom.: (+48) 509 331 791
e-mail: j.izycka@jipr.pl

Kontakt do CWM w Grodnie:

Anna Balazs

Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

kom.: (+48) 665 255 955

e-mail: annabalazs@efrwp.com.pl

W Wisełce zabrzmią tradycyjne pieśni wielkopostne Reviewed by on . Już w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce odbędzie się koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych pt. „Dobran Już w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce odbędzie się koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych pt. „Dobran Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top