sobota, 2 grudzień 2023, 06:42

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

wtorek, 04 kwietnia 2017, 22:22 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka, religia

W miniony weekend Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów stało się wyjątkowo muzycznym miejscem – 40 osób z terenu całego kraju wzięło udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego oraz specjalnym koncercie, który odbył się w ramach programu „TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”.

W dniach 31.03 – 2.04.2017 w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów odbyły się warsztaty śpiewu tradycyjnego, dedykowane pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Wzięło w nich udział 40 osób, które do Grodna przyjechały z całego kraju. Praca warsztatowa poświęcona była technice śpiewu, zagadnieniom emisyjnym, stylistycznym, wykonawczym i specyfice tradycyjnych pieśni śpiewanych w okresie Wielkiego Postu.

Uroczystym zakończeniem warsztatów był koncert pt. „Dobranoc, Głowo Święta…”, który odbył się 2 kwietnia o godz. 12:30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce. Podczas koncertu można było usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego. Pieśni wielkopostne w Wisełce zabrzmiały w wykonaniu Zespołu „Warszawa Wschodnia”, który w swoim repertuarze posiada polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni tradycyjne, uczestników warsztatów odbywających się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, jak również prowadzących zajęcia – Ewy Grochowskiej, Olgi Kozieł i Pawła Grochockiego.

– Koncert i warsztaty realizowane w ramach programu „TUTEJSI” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. W miniony weekend w Centrum gościliśmy mieszkańców powiatu kamieńskiego, ale także osoby z Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Poznania, Piły czy Szczecina. Przez dwa dni byliśmy świadkami tego, jak bardzo aktualne są dla nas współcześnie stare, tradycyjne pieśni wielkopostne. Liczymy, że w kolejnym etapie programu – podczas badań terenowych, które będą prowadzone na terenie woj. zachodniopomorskiego, spotkamy osoby pamiętające świadectwa muzyczne lokalnej kultury – mówi Ewa Grochowska – muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego i badaczka tradycji muzycznych, autorka założeń programowych projektu „Tutejsi”.

Celem programu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego jest przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie należnego im miejsca w praktykach muzycznych i kulturowych oraz w edukacji, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

W ramach programu odbywają się warsztaty dla dzieci, szkolenia dla nauczycieli, edukatorów i animatorów oraz zajęcia dla dorosłych. Zostaną także przeprowadzone badania terenowe, których celem jest znalezienie wykonawców muzyki tradycyjnej oraz innych osób, pielęgnujących tradycje rodzinne i regionalne oraz podtrzymujących pamięć o źródłach miejscowej kultury i jej historii. Zgromadzone zostaną także informacje o organizacjach, instytucjach oraz osobach, których działalność dedykowana jest tematyce dziedzictwa kulturowego woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodnoCentrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych
z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Kontakt dla prasy:

Justyna Iżycka 

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
kom.: (+48) 509 331 791
e-mail: j.izycka@jipr.pl

Kontakt do CWM w Grodnie:

Anna Balazs

Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

kom.: (+48) 665 255 955

e-mail: annabalazs@efrwp.com.pl

 

Śpiew tradycyjny w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie Reviewed by on . W miniony weekend Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów stało się wyjątkowo muzycznym miejscem – 40 osób z terenu całego kraju wzięło ud W miniony weekend Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów stało się wyjątkowo muzycznym miejscem – 40 osób z terenu całego kraju wzięło ud Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top