sobota, 25 czerwiec 2022, 19:42

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Rocznica przyjęcia chrztu przez księcia Polan, Mieszka I
Rocznica przyjęcia chrztu przez księcia Polan, Mieszka I

Rocznica przyjęcia chrztu przez księcia Polan, Mieszka I

piątek, 14 kwietnia 2017, 10:45 Kategoria: historia, REGION, religia

Dokładnie 14 kwietnia 996 roku, wtenczas w Wielką Sobotę, ówczesny książę Polan, Mieszko I przyjął chrzest w porządku łacińskim zapoczątkowując tym samym proces chrystianizacjię ziem polskich. To wydarzenie miało miejsce prawdopodobnie na Ostrowie Tumskim w Poznaniu lub na Ostrowie Lednickim. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.

Nie zachowało się żadne źródło z X wieku, a w Polsce także z XI wieku, które przekazałoby o chrzcie Polski nawet krótką wzmiankę. Najstarsza informacja pochodzi z Kroniki Thietmara z Merseburga i została zapisana w Niemczech w XI wieku, około 50 lat po chrzcie Mieszka. W początkach XII wieku, a więc około 150 lat po chrzcie, jako druga została zapisana opowieść w Kronice Galla Anonima. Ani Thietmar, ani Gall nie wymienili daty chrztu, natomiast chronologię wydarzeń z nim związanych podali w odmiennej kolejności.

Według przekazów z pierwszej grupy, Mieszko ochrzcił się już po ślubie z Dobrawą, w roku 965, 966 lub 967. Według przekazów z drugiej grupy, przed rokiem 966 doszło do chrztu księcia, a dopiero potem zawarto małżeństwo – chrzest miał miejsce w roku 960, 964 lub 965. Za najstarszy zapis daty chrztu Polski uważa się informację w Roczniku dawnym, która prawdopodobnie pochodzi z XII wieku. W dwóch krótkich zapiskach autor Rocznika podał, że w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a ten w roku 967 przyjął chrzest: DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur.

Obserwator

Rocznica przyjęcia chrztu przez księcia Polan, Mieszka I Reviewed by on . Dokładnie 14 kwietnia 996 roku, wtenczas w Wielką Sobotę, ówczesny książę Polan, Mieszko I przyjął chrzest w porządku łacińskim zapoczątkowując tym samym proces Dokładnie 14 kwietnia 996 roku, wtenczas w Wielką Sobotę, ówczesny książę Polan, Mieszko I przyjął chrzest w porządku łacińskim zapoczątkowując tym samym proces Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top