niedziela, 4 czerwiec 2023, 06:48

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Dzień Ziemi w CWM w Grodnie
Dzień Ziemi w CWM w Grodnie

Dzień Ziemi w CWM w Grodnie

środa, 26 kwietnia 2017, 12:25 Kategoria: edukacja, Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

21 kwietnia Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie wspólnie z Wolińskim Parkiem Narodowym gościło łącznie ponad 100 osób, w tym uczniów szkół podstawowych oraz nauczycieli, w ramach obchodów „Tygodnia dla Ziemi”. To cykliczna akcja organizowana przez PSP w Międzyzdrojach oraz Wapnicy w tygodniu, kiedy przypada Dzień Ziemi tj. w dniach od 18 do 22 kwietnia. Celem akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia, m.in. poprzez aktywności w terenie, a także zajęcia kulinarne, w ramach których promowane są produkty i potrawy będące podstawą zdrowego żywienia. Fundacja EFRWP już po raz drugi aktywnie włączyła się w inicjatywę.

W ramach „Dnia Ziemi” w Centrum Współpracy Międzynarodowej odbyły się warsztaty z Questingu i Geocachingu – nowych metod aktywnej edukacji, które można wykorzystać w pracy z uczniami. Wzięło w nich udział 40 osób – nauczyciele, opiekunowie świetlic wiejskich oraz bibliotekarki bibliotek wiejskich z powiatu kamieńskiego i goleniowskiego. – Cieszymy się, że już po raz kolejny mieliśmy okazję włączyć się w obchody „Dnia Ziemi”. Tego dnia, obok szkolenia dla nauczycieli, zaplanowaliśmy wyjątkowe zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, dzięki którym w atrakcyjny sposób mogli oni poznać otaczającą ich przyrodę – mówi Anna Balazs
z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, koordynatorka projektów w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.W tym samym czasie w Centrum odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów szkół podstawowych, które poprowadził Mariusz Siwak, szef kuchni Hotel Park, uczestnik VI edycji programu Top Chef oraz blogerka kulinarna Celestyna Krajczyńska. Tematem warsztatów była kasza w tradycyjnej odsłonie jako składnik zdrowych sałatek oraz jako podstawa do przyrządzania naturalnych deserów i słodkości. Ostatnią częścią obchodów święta ziemi dla uczniów szkół podstawowych z Międzyzdrojów, Dargobądza i Wapnicy były wyjątkowe zajęcia pt. „Czy przyroda nocą śpi?”. Uczestnicy prowadzili nocną obserwację przyrody pod okiem pracowników Wolińskiego Parku Narodowego, a dzięki noktowizorom mieli szansę podejrzeć mieszkańców WPN, m.in. podczas wyprawy na tzw. żubrowisko. Dodatkowo czekały na nich także zajęcia ruchowe pod okiem instruktorki tańca – Agnieszki Bogusławskiej.

Nocne zwiedzanie Wolińskiego Parku Narodowego cieszyło się wielkim zainteresowaniem naszych najmłodszych gości, którzy wspaniale spisali się w roli obserwatorów przyrody – dodaje Ewa Grzybowska z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, koordynatorka projektów w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.

Więcej informacji na stronie Centrum: www.centrum-gordno.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Dzień Ziemi w CWM w Grodnie Reviewed by on . 21 kwietnia Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie wspólnie z Wolińskim Parkiem Narodowym gościło łącznie ponad 100 osób, w tym uczniów szkół podstawowych 21 kwietnia Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie wspólnie z Wolińskim Parkiem Narodowym gościło łącznie ponad 100 osób, w tym uczniów szkół podstawowych Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top