środa, 1 luty 2023, 16:06

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Aktywna wiosna w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

Aktywna wiosna w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

czwartek, 04 maja 2017, 21:45 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

Wiosna to bardzo pracowity czas dla Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W marcu Centrum gościło pierwszych młodych badaczy w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” oraz młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół ponadgimnazjalnych. A to tylko część bogatej oferty CWM Grodno.

Wraz z początkiem marca, w Centrum rozpoczął się projekt pn. Zupełnie inna lekcja przyrody, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów biorą udział w zajęciach edukacyjnych: poznają nadbałtycką przyrodę, m.in. gatunki roślin i zwierząt Wolińskiego Parku Narodowego oraz uczą się
o występującym tu wybrzeżu klifowym. Tylko w marcu i kwietniu w jednodniowych zajęciach udział wzięło ponad 900 uczniów. Projekt będzie realizowany do połowy grudnia, a do końca kwietnia szkoły mogły zapisywać się na zajęcia, które obędą się w II połowie roku.

W dniach 23 – 24 marca odbyły się także warsztaty dla osób zajmujących się prowadzeniem zespołów, nauką śpiewu oraz gry na instrumentach oraz dla realizatorów dźwięku. Podczas warsztatów
z prowadzenia zespołów, realizowanych pod okiem Michała Kowalskiego – pianisty, aranżera i kompozytora, współpracującego m.in. z Orkiestrą Tomka Szymusia, Agnieszką Chylińska czy Mrozem, uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie wykonawstwa instrumentalnego oraz wokalnego w muzyce rozrywkowej oraz o rodzajach instrumentów, ich doborze i zastosowaniu. Warsztaty dla realizatorów dźwięku prowadzone były przez Macieja Cybulskiego – pianistę, aranżera i realizatora dźwięku, który z uczestnikami podzielił się wiedzą z podstaw rejestracji dźwięku i miksowania materiału muzycznego.W bezpłatnych zajęciach, realizowanych m.in. w profesjonalnym studio dźwięku zlokalizowanym w CWM Grodno, wzięło udział 40 osób.

Marzec to także czas pierwszych warsztatów kulinarnych dla uczniów, które poprowadził Mariusz Siwak, szef kuchni Park Hotel w Szczecinie, uczestnik szóstej edycji programu Top Chef. W warsztatach brali udział uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki w Świnoujściu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Celem zajęć – prowadzonych w kuchni warsztatowej CWM w Grodnie – było pokazanie młodym adeptom sztuki kulinarnej, jak włączyć ryby i owoce morza do tradycyjnej, regionalnej kuchni. Warsztaty odbyły się w dniach 7-8 oraz 21-22 marca. Natomiast w dniach 25-26 kwietnia uczniowie, pod okiem Celestyny Krajczyńskiej, trenerki zdrowia, autorki bloga kulinarnego www.cudacelestyny.pl, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu stosowania zamienników cukru i mąki w pieczeniu oraz łatwych i szybkich sposobów na zdrowe słodkości.

– Zajęcia prowadzone w naszym Centrum cieszą się dużym zainteresowaniem. Staramy się, aby były one zróżnicowane, atrakcyjne i dostosowane do potrzeb naszych gości. Współpracujemy także z ekspertami i edukatorami, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą. Dzięki nim możemy zapewnić atrakcyjną formę zajęć, które podobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wraz z początkiem wiosny w Centrum Współpracy Międzynarodowej rozpoczął się także projekt „TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, nauczycieli i edukatorów oraz osób dorosłych i ma na celu przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie jej należnego miejsca w lokalnej kulturze, praktyce muzycznej i edukacji.

Więcej informacji na stronie Centrum: www.centrum-grodno.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Aktywna wiosna w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie Reviewed by on . Wiosna to bardzo pracowity czas dla Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W marcu Centrum gościło pierwszych młodych badaczy w ramach „ Wiosna to bardzo pracowity czas dla Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W marcu Centrum gościło pierwszych młodych badaczy w ramach „ Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top