poniedziałek, 6 luty 2023, 01:45

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Pochmurny Kamieński Dzień Zwycięstwa – 72. rocznica zakończenia II wojny światowej

Pochmurny Kamieński Dzień Zwycięstwa – 72. rocznica zakończenia II wojny światowej

poniedziałek, 08 maja 2017, 19:25 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, społeczeństwo

8 maja mija 72. rocznica zakończenia strasznej i bezsensownej II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 strzałami dział niemieckiego pancernika „Schleswig – Holstein” na polską placówkę na gdańskim Westerplatte. I ten dzień jest dla nas wszystkich, kolejnych powojennych pokoleń, bardzo ważnym dniem w naszej najnowszej historii, Dniem Zwycięstwa, który z pietyzmem powinniśmy szanować, i cenić. Właśnie wtedy, w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały ostateczną bezwarunkową kapitulację, które to wydarzenie zakończyło bezsensowną zatrważającą kartę w historii świata. Co prawda wojna trwała jeszcze na Dalekim Wschodzie, gdzie dopiero 2 września Japonia, będąca w komitywie z Niemcami, złożyła kapitulację.

Dziś, przy niezbyt niesprzyjającej aurze, na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim odbyła się najpierw polowa msza święta (po raz drugi z rzędu) celebrowaną przez ks. kanonika. Dariusza Żarkowskiego Potem rozpoczęła się druga część uroczystości. Kompania honorowa z Garnizonu Dziwnów oddała salwę honorową. A wcześniej przemawiali, burmistrz Kamienia Pomorskiego, Stanisław Kuryłło oraz Roman Pintal przewodniczący kamieńskich Kombatantów RP, którzy przypomnieli czas minionej wojny światowej, ich bohaterów, jak też miliony, także bezimiennych poległych naszych rodakowi i ofiar tej bezsensownej wojny.

Faktem jest ten właśnie dzień, w którym trwające blisko sześć lat tragiczne i bestialskie zmagania wojenne, zakończyły się bezwarunkową kapitulacją faszystowskich Niemiec, wieńcząc tym samym zwycięską walkę dobra nad złem. W hołdzie walczącym i cierpiącym podczas ostatniej wojny światowej, odbył się również w ramach tych obchodów, uroczysty Apel Poległych. Liczne poczty sztandarowe, całkiem sporo mieszkańców oraz – co cieszy, młodzież, uczcili pamięć tamtego ważnego w dziejach Europy i świata wydarzenia, a delegacje Starostwa Powiatowego, gminy Kamień Pomorski, miejscowych organizacji, zakładów pracy, służb mundurowych oraz młodzieży, złożyły pod Pomnikiem Zwycięstwa, symboliczne wiązanki kwiatów. Ten wyjątkowy dzień, o którym powinniśmy zawsze pamiętać, jest wyjątkową datą. Datą, którą powinniśmy pielęgnować, przekazując ją ze  wszech miar kolejnym pokoleniom, które wyrastają w duchu pokoju i demokracji.

To co wydarzyło się wtedy, nie powinno było się tak w istocie wydarzyć. Jednak wówczas hitlerowskie Niemcy chciały zawładnąć całym światem i być jego panami. Szczęściem, aliancka koalicja, dzięki wspólnej walce, wspólnemu oporowi, doprowadziła do zakończenia tego długiego, bardzo krwawego wydarzenia w dziejach świata, które pochłonęło życie ponad 72 milionów ludzi. Jak się szacuje, samych Polaków zginęło w II wojnie światowej około 6 milionów, a Rosjan, aż 20 mln. To niebotyczna strata dla naszego narodu, któremu udało się ostatecznie odbudować. I to pod każdym względem. I dziś – co niezwykle ważne i istotne, żyjemy w kraju, w którym najważniejsze jest to, że czujemy pełną piersią powiew europejski i zarazem światowy, jakże docenianej i ważnej dla naszej cywilizacji demokracji. Przy tym w pełni czując wolność, spokój i co najważniejsze, pokój.

Obserwator

Pochmurny Kamieński Dzień Zwycięstwa – 72. rocznica zakończenia II wojny światowej Reviewed by on . 8 maja mija 72. rocznica zakończenia strasznej i bezsensownej II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 strzałami dział niemieckiego pancernika „ 8 maja mija 72. rocznica zakończenia strasznej i bezsensownej II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 strzałami dział niemieckiego pancernika „ Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top