czwartek, 30 listopad 2023, 09:30

Strona główna » REGION » Udany start Amica JKKP Team w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej

Udany start Amica JKKP Team w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej

wtorek, 16 maja 2017, 09:20 Kategoria: REGION, sport

Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy zakończona. 12 załóg z całej Polski rywalizowało na sopockich wodach. Zwycięzcą został MOS Iława, drugie miejsce zajął Amica JKKP Team czyli reprezentacja Jacht Klubu Kamień Pomorski, a podium zamknęli gospodarze – Yacht Club Sopot. Dwanaście klubów z całej Polski, piękne słońce, sopocka marina, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować pierwszą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017.

Mimo, że w sobotę trochę zabrakło wiatru, to łącznie, przez dwa dni, przeprowadzono 14 wyścigów. Pierwszy dzień regatowy stał przede wszystkim pod znakiem umiejętności i techniki żeglowania przy słabym wietrze, o wynikach decydowały niuanse. Po pierwszym dniu rywalizacji załogi żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej wypadła drużyna Karola Górskiego (MOS Iława), która w niedzielę potwierdziła swoją znakomitą dyspozycję i ostatecznie wygrała pierwszą rundę Ekstraklasy.

– Po dwóch dniach ciężkich zmagań udało nam się wygrać. Pierwszego dnia wiatr nas nie rozpieszczał, drugiego było już całkiem solidnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jako drużyna wykonaliśmy świetną pracę. Polska Ekstraklasa to kwintesencja żeglarstwa, dużo wyścigów na krótkiej trasie, profesjonalne teamy, świetna oprawa, myślę, że spokojnie możemy się porównywać do naszych kolegów z Zachodu – podsumowuje Karol Górski, MOS Iława.

Niezwykle emocjonująca była walka o pierwsze miejsce między Amica JKKP Team i MOS Iława Sopot. Gdy zaczęło mocniej wiać w niedzielę, zespół z Mariny Kamień Pomorski wyraźnie przyspieszył wygrywając dwa ostatnich trzech wyścigów. Rozegrano jednak tylko 14 wyścigów (każda z załóg wystartowała w 7 wyścigach) i ostatecznie Amica JKKP team zajął drugie miejsce. Yacht Club Sopot ukończył regaty na trzecim stopniu podium. Na czwartym reprezentanci ze Szczecina – TŻR Szczecin, a na piątym debiutanci, świeżo reaktywowana sekcja żeglarska Legii Warszawa pod wodzą Jakuba Pawluka. Regaty po raz pierwszy w historii Ekstraklasy prezentowane były na żywo poprzez innowacyjny system prezentacji regat dostarczony przez niemiecką firmę SAP.

Pierwszy w tym sezonie start Amica JKKP Team należy uznać za bardzo udany. Kierowany przez Patryka Zbroję team, ubiegły sezon zakończył z tytułem Klubowego Wicemistrza Polski, a zaczął od szóstego miejsca w Szczecinie. W tym sezonie żeglarze nie kryją, że chcieliby do Mariny Kamień Pomorski przywieść Puchar Klubowego Mistrza Polski w Żeglarstwie. Będzie to bardzo trudne zadanie, bo chętnych do puchary jest wielu, a konkurencja bardzo silna. W Sopocie Amica JKKP Team startował w składzie Patryk Zbroja, Damian Jaskólski, Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz.

Wyniki I rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

 

 1. MOS Iława
 2. Jacht Klub Kamień Pomorski
 3. Yacht Club Sopot
 4. PMT TŻR Szczecin
 5. Legia Warszawa
 6. Yacht Club Gdańsk
 7. Klub Port Mechelinki
 8. JKM Gryf Gdynia
 9. YC Sztag AWF Katowice
 10. PŻKS DŻYGIT
 11. Olsztyński Klub Żeglarski
 12. Jacht Klub Wielkopolski Poznań

Kolejna runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbędzie się 24-25 czerwca w Świnoujściu. Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz  przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Sponsorami Ekstraklasy są Mincer Pharma, CH Klif, Nautica Watches, TT Line Polska, Pomorze Zachodnie, Świnoujscie i D.A.D. Partnerami są SAP, Harken, Hampton by Hilton, oraz Magazyn Żagle, Magazyn W Ślizgu! i targi Wiatr i Woda.

Zdjęcia: Karol Kacperski

Tekst: PEŻ i Marek Świderski

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl.

Udany start Amica JKKP Team w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej Reviewed by on . Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy zakończona. 12 załóg z całej Polski rywalizowało na sopockich wodach. Zwycięzcą został MOS Iława, drugie miejsce zajął Amica Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy zakończona. 12 załóg z całej Polski rywalizowało na sopockich wodach. Zwycięzcą został MOS Iława, drugie miejsce zajął Amica Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top