poniedziałek, 6 luty 2023, 00:06

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dziś, 18 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów
Dziś, 18 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów

Dziś, 18 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów

czwartek, 18 maja 2017, 21:10 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, POWIAT, społeczeństwo

Został ustanowiony 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady: „Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.”

Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu, na całym świecie, organizowany są wystawy, seminaria i spotkania. Od roku 1992, dzień ten jest obchodzony pod zawsze innym hasłem, który ustala Komitet Doradczy ICOM – u. Były zatem takie hasła, jak: „Muzeum i globalizacja” z roku 2002, „Muzeum i turystyka” – 2009 r. czy „Muzea zmieniają świat. Nowe wyzwania, nowe inspiracje.” –  z roku 2012.

Z tej też to okazji. muzea przygotowują tak zwane noce w muzeum. Z naszego rodzimego podwórka dla przykładu; Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (MHZK) organizuje taką noc podobnie jak inne muzealne placówki w Polsce, już w najbliższą sobotę 20 maja. Sale kamieńskiego muzeum będą otwarte (bezpłatnie) dla zwiedzających w godzinach 19:00 – 24:00. Oprócz zwiedzania interesujących wystaw, odbędzie się także prelekcja dotycząca zabytków i historii Kamienia Pomorskiego. Zaplanowano również wspólne wyjście (o godzinie 21:00) do kościółka św. Mikołaja, a następnie do Muzeum Kamieni. Po powrocie przewidziana jest prelekcja pn. „Tym żyło miasto. Telewizyjny Bank Miast Tuchola – Kamień Pomorski 1976 – 1977”, podczas której pokrótce przedstawione zostaną wydarzenia związane z tą rywalizacją miast sprzed czterdziestu lat. O godzinie 23.00 odbędzie się subiektywny przegląd fotografii z muzealnych zbiorów.

Podobnie, kamieńskie niezwykle interesujące Muzeum Kamieni, znajdujące się od ponad dekady w XV – wiecznej Baszcie Wolińskiej, otwiera swe podwoje w najbliższą sobotnią noc. Będzie można owo muzeum bezpłatnie zwiedzać w godzinach 19:00 – 24:00. Zapewne ciekawym będzie wejście na wieżę baszty, by w nocy – co się przecież rzadko zdarza, spojrzeć aż po daleki horyzont, bo widok z tego miejsca, przede wszystkim za dnia,  jest naprawdę imponujący.

Obserwator

 

Dziś, 18 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów Reviewed by on . Został ustanowiony 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Stwarza ono ok Został ustanowiony 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Stwarza ono ok Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top