czwartek, 1 czerwiec 2023, 10:22

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Noc Muzeów 2017 za nami
Noc Muzeów 2017 za nami

Noc Muzeów 2017 za nami

poniedziałek, 22 maja 2017, 22:22 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, kultura i sztuka

Po północy, już w niedzielę 21 maja zakończyła się siódma edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego miasta, kuracjuszy i turystów. W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pierwsi zwiedzający pojawili się już przed 19.00. Zobaczyli słynnego kamieńskiego „wampira”, skarb z epoki brązu odkryty przed dwoma laty w okolicach naszego miasta, a także wystawy – o Kamieniu Pomorskim w wieku XX, kamieńskiej oświacie po II wojnie światowej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, pięćsetleciu reformacji i działającym w latach 1966-1991 Muzeum Regionalnym. Niewątpliwą atrakcję stanowiła, pokazana po raz pierwszy, porcelanowa filiżanka z widokiem kamieńskiego ratusza wykonana przez Królewską Manufakturę Porcelany w Berlinie z sygnaturami używanymi przez ten zakład w latach 1837-1849. Zwiedzający mieli również możliwość zobaczyć obraz przedstawiający kościół w Trzęsaczu autorstwa, urodzonego w Kamieniu Pomorskim około 1829 roku, malarza Constantina von Wietersheima, który w marcu br. wzbogacił nasze zbiory czy płótno tego samego autora z Głazem Królewskim wypożyczony Muzeum przed rokiem.

Oprócz wystaw odbyły się także krótkie prelekcje dotyczące naszych zbiorów i dziejów miasta. O godzinie 19.00 rozpoczęliśmy pierwszą z nich, wygłoszoną przez dyrektora Grzegorza Kurkę, poświęconą wydobyciu wraku XIX-wiecznego żaglowca z Międzywodzia. O 20.00 zaprezentowaliśmy najstarsze fotografie znajdujące się w naszym Muzeum z przedwojennych kamieńskich zakładów fotograficznych. Po tej prezentacji udaliśmy się na wzgórze Żalnik (miejsce dawnego cmentarza) i do kościoła św. Mikołaja pełniącego pierwotnie funkcję cmentarnej kaplicy. Zobaczyć udało się również miejsce po, wybudowanym w 1914 roku, katolickim kościółku św. Ottona. Z Żalnika ulicą Władysława Jagiełły, przedwojenną Wałową wytyczoną w 1820 roku, udaliśmy się do Muzeum Kamieni na baszcie. Przewodnikiem tej wyprawy był sam Ludwig Kücken, kamieński kronikarz, autor pierwszej historii naszego miasta wydanej w 1880 roku, za którego udało nam się przebrać używając strojów na wzór tych z jego epoki. W tym roku przypada 135. rocznica śmierci Kückena, który został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Mikołaja.

Po powrocie z Muzeum Kamieni, około godziny 22.30 rozpoczęliśmy prelekcję dotyczącą wydarzenia sprzed czterdziestu lat, wciąż żywego w pamięci mieszkańców, którym był Telewizyjny Bank Miast i niestety przegrana rywalizacja Kamienia Pomorskiego z Tucholą z lat 1976-1977. Tegoroczną Noc Muzeów zakończył subiektywny przegląd fotografii z naszych zbiorów, tych które z różnych względów uważamy za wyjątkowe. Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie!
Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Noc Muzeów 2017 za nami Reviewed by on . Po północy, już w niedzielę 21 maja zakończyła się siódma edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego mi Po północy, już w niedzielę 21 maja zakończyła się siódma edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego mi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top