poniedziałek, 6 luty 2023, 01:03

Strona główna » REGION » 26 maja – Dzień Matki
26 maja – Dzień Matki

26 maja – Dzień Matki

piątek, 26 maja 2017, 07:58 Kategoria: REGION, społeczeństwo

„Żyj nam Mamo wiele lat,

bo bez Ciebie smutny świat.

Bądź szczęśliwa i radosna,

niechaj w Twoim sercu

zawsze gości wiosna.

Uśmiechaj się do świata,

on Ci umili Twego życia lata.

Kocham Cię Mamo!”

Dzień Matki jest wyjątkowym świętem, a już na pewno świętem międzynarodowym, które jest wyraz szacunku dla wszystkich Matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju w którym jest świętowany. U nas przypada to właśnie 26 maja.To święto jest – jak to się mówi – stare jak świat,, bowiem początki jego obchodów sięgają już czasów… starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki – boginie, symbole płodności i urodzaju.

W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Dzień matki zwano Hilariami i również obchodzono w maju, z tym że trwało to aż 3 dni. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii i Szkocji pod nazwą Niedziela u Matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach.

Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Dziewczęta obowiązkowo przygotowywały „matczyne ciasto”, które spożywano podczas wspólnego posiłku. Ten zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z małopolskim Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego odległego momentu dzień matki jest w Polsce obchodzony co roku. 26 maja nasze Mamy są obdarowywane kwiatami, bombonierkami, laurkami, ciepłymi życzeniami  oraz innymi upominkami.

Święto Matki każdy spędza na swój sposób. Szkoły Podstawowe organizują z tej okazji spotkania, konkursy czy specjalne akademie dla mam uczniów. A już w domu… często jest to przygotowanie czegoś co Mama lubi najbardziej. Przygotowanie czegoś własnoręcznie jest zawsze najbardziej cenne dla obdarowanej. Coraz powszechniejsze są też wspólne wyjazdy tego dnia. W ten sposób można odwdzięczyć się Mamom za trud wychowania już w dorosłym życiu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza dla Mam będzie nasza obecność i chwile spędzone na rozmowie.

Radzimy tego dnia wyłączyć telefon komórkowy i spędzić trochę czasu razem z naszą Mamą. A dla skłóconych rodzin to bardzo dobra okazja do pojednania .
Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis, ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany. Aw 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki, za święto narodowe.

Z największą pompą obchodzi się Dzień Matki w azjatyckiej Tajlandii, który przypada na 12 sierpnia. Tu przygotowania trwają dosłownie… kilka tygodni. Ma to związek z uczczeniem Królowej Sirikit. Domy dekorowane są kwiatami i światełkami, wywiesza się też flagi. W dzień święta odbywa się wielka procesja pod Pałac, gdzie tłum śpiewa pieśń „Matka Królestwa”. W tym dniu oddaje się też hołd własnym mamom ofiarując im kwiaty jaśminu.

Z kolei we Francji, Mamy otrzymują wina, czekoladki i oczywiście francuskie sery. Zamiast kwiatów – własnoręcznie przygotowane ciasto. Z kolei w Kanadzie po świętach Wielkanocy i Bożego Narodzenia to najważniejsze święto hucznie obchodzone przez mieszkańców. Ten dzień przeznaczony jest tylko dla mam i nie wystarczą telefoniczne życzenia. Prezenty, wspólne wyjście i kolacja to standardowy rytuał.

W Meksyku rodzicielkom wręcza się bardzo kosztowne prezenty. Pieniądze na nie często trzeba skrupulatnie zbierać już bardzo długo wcześniej.
W różnych krajach obchodzone są różne daty związane z Dniem Matki. I tak dla przykładu: w Norwegii jest to druga niedziela lutego. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzą go Brytyjczycy i Irlandczycy, w pierwszą niedzielę maja obchodzi się je na Węgrzech, a w drugą niedzielę maja w USA, Holandii, Czechach, Danii, Belgii, Brazylii czy Finlandii, Słowacji i Szwajcarii.

Z kolei w pierwszą niedzielę czerwca Dzień Matki witany jest we Francji i w Szwecji, zaś w ostatnią niedzielę listopada, święto to obchodzi się sąsiedzkiej Rosji.

Obserwator

26 maja – Dzień Matki Reviewed by on . „Żyj nam Mamo wiele lat, bo bez Ciebie smutny świat. Bądź szczęśliwa i radosna, niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna. Uśmiechaj się do świata, on Ci umili „Żyj nam Mamo wiele lat, bo bez Ciebie smutny świat. Bądź szczęśliwa i radosna, niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna. Uśmiechaj się do świata, on Ci umili Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top