środa, 1 luty 2023, 17:09

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Druga tura I Komunii świętej w kamieńskiej Katedrze

Druga tura I Komunii świętej w kamieńskiej Katedrze

niedziela, 28 maja 2017, 21:20 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, religia, społeczeństwo

W minioną niedzielę było ich 45., w dzisiejszą 57 dzieci, które w obecności swoich bliskich, rodziców, dziadków czy znajomych, w kamieńskiej Katedrze przyjmowały I Komunię świętą czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą, prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Pierwsza komunia święta jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej. Uroczystościom przewodniczył ks.dziekan Dariusz Żarkowski a koncelebrował ks. Mateusz Pakuła. Uroczystość zbiegła się z przypadającą w tym dniu uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

W Polsce wiek przyjęcia pierwszej komunii świętej jest obecnie ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Istnieje także możliwość dopuszczenia do komunii św. dzieci młodszych. Św. Jan Paweł II pochwalał ten zwyczaj. Dzieci do tego dnia przygotowywały się cały rok. Ta wyjątkowa i osobliwa uroczystość jest na pewno największym wydarzeniem dla tych kilkulatków, które stremowane podniosłością chwili dzielnie wytrwały całą mszę św. Praktykę jednoczesnej komunii św. wielu dzieci wprowadzili w XVII wieku Księża Misjonarze. Uroczystość pierwszokomunijna była organizowana na zakończenie misji. Zwyczaj ten rozpowszechniał się poszczególnych diecezjach świata a na ziemie polskie dotarł w I połowie XIX wieku. Około czterdziestu dzieci z kościoła św. Małgorzaty przyjęło I komunię św. 16 maja 1842 roku, w drugim dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego podczas nabożeństwa w archikatedrze w Poznaniu, w którym uczestniczył abp Marcin Dunin (Prymas Polski).

Obserwator

Druga tura I Komunii świętej w kamieńskiej Katedrze Reviewed by on . W minioną niedzielę było ich 45., w dzisiejszą 57 dzieci, które w obecności swoich bliskich, rodziców, dziadków czy znajomych, w kamieńskiej Katedrze przyjmował W minioną niedzielę było ich 45., w dzisiejszą 57 dzieci, które w obecności swoich bliskich, rodziców, dziadków czy znajomych, w kamieńskiej Katedrze przyjmował Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top