sobota, 23 wrzesień 2023, 04:19

Strona główna » REGION » Międzynarodowy Dzień Dziecka i jego wcale nie za długa historia
Międzynarodowy Dzień Dziecka i jego wcale nie za długa historia

Międzynarodowy Dzień Dziecka i jego wcale nie za długa historia

czwartek, 01 czerwca 2017, 09:05 Kategoria: REGION, społeczeństwo

Wieloletnią tradycją jest to, że 1 – go czerwca wszystkie nasze dzieci mają swoje święto. Na ten dzień zwykle ich rodzice prześcigają się w przygotowaniu jakiegoś prezentu. Bo wiadomo – wszystkie dzieci nasze są. Nie we wszystkich krajach świata jednak święto to przypada na 1 czerwca. Odmienny jest także sposób obchodzenia tego dnia, na co wpływ ma bez wątpienia różnorodna tradycja, obyczajowość i historia wynikająca z danego kręgu kulturowego.

Podobno korzenie Dnia Dziecka sięgają 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych. Inne źródła z kolei datują Dzień Dziecka na rok 1952, a inicjatywę ustanawiającą to święto przypisuje się działającej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na świecie organizacji  „The International Union for Protection of Childhood”. Z kolei w chińskim kalendarzu Dzień Dziecka ponoć występuje już od roku 1926, natomiast w Japonii uroczystość ta ma swoje tradycje od 1948 roku.

Zatem z wielu informacji trudno podać jedną, precyzyjną datę, która mogłaby jednoznacznie określić, od kiedy właściwie obchodzimy to święto. Jedno jest jednak pewne – ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziecka było rzeczą konieczną, a jego obchody co roku kojarzone są z czasem szczęścia i zabawy, nie tylko wśród najmłodszych. W Polsce – od roku 1950, i innych krajach byłego bloku socjalistycznego święto to obchodzone jest właśnie dziś – 1 czerwca. Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka.

W Francji i Włoszech z kolei Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na datę 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Specyficzne są także obchody tego święta w tych dwóch krajach. 6 stycznia uznaje się bowiem za dzień, kiedy to dzieci nie tylko otrzymują od rodziców podarunki, lecz także ciasto z „wróżbą” i koronę króla lub królowej. Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane z świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie przypadający na 23 kwietnia Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości.

Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”. Niezależenie od dat i obyczajów, na całym świecie podkreślane są prawa dzieci oraz powinność wychowywania ich w atmosferze szczęścia i troskliwej opieki. Pamiętajmy o tym, nie tylko w Dzień Dziecka!

Wszystkim dzieciakom – tym małym i tym dużym, życzymy spełnienia marzeń, ogromu miłości i zrozumienia, dużo zdrowia i samych sukcesów!

Obserwator

Międzynarodowy Dzień Dziecka i jego wcale nie za długa historia Reviewed by on . Wieloletnią tradycją jest to, że 1 - go czerwca wszystkie nasze dzieci mają swoje święto. Na ten dzień zwykle ich rodzice prześcigają się w przygotowaniu jakieg Wieloletnią tradycją jest to, że 1 - go czerwca wszystkie nasze dzieci mają swoje święto. Na ten dzień zwykle ich rodzice prześcigają się w przygotowaniu jakieg Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top