sobota, 23 wrzesień 2023, 02:37

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Wiosna Monodramu, czyli niezwykłe zderzenie teatru, tańca, muzyki i plastyki już za nami!

Wiosna Monodramu, czyli niezwykłe zderzenie teatru, tańca, muzyki i plastyki już za nami!

piątek, 02 czerwca 2017, 07:44 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

W ostatni tydzień maja Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów przyciągnęło miłośników kultury i sztuki z całej Polski. Zakończyła się kolejna edycja festiwalu Wiosna Monodramu, który po raz drugi organizowany był przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wiosna Monodramu to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, początkowo odbywające się Wolinie, a od 2016 roku w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, w sercu Wolińskiego Parku Narodowym. Jego ideą jest zebranie na jednej scenie różnych stylów ekspresji artystycznej i najlepszych spektakli, których na co dzień trudno szukać w jednym miejscu.

– Wiosna Monodramu to jedna z wielu inicjatyw kulturalnych, które wpisują się w misję naszej Fundacji. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom mniejszych miejscowości różnych dziedzin sztuki, często znanych i dostępnych tylko w największych metropoliach, jak również zachęcenie do poznawania nowoczesnych form artystycznych. Wiosna Monodramu to festiwal, w którym publiczność może wziąć bezpośredni udział w różnych spektaklach, a także poznać ciekawe postaci ze świata polskiej
i międzynarodowej kultury. A wszystko to dzieje się w wyjątkowej scenerii, przyjaznym otoczeniu i co najważniejsze – w zasięgu ręki, bez konieczności podróży do dużych ośrodków miejskich
– mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Prologiem do festiwalu były trwające od 22 maja warsztaty dla najmłodszych. Młodzi adepci sztuki, pod kierunkiem Tomka Kubika uczyli się grać na bębnach, a obok wykorzystania tradycyjnych instrumentów, uczestnicy poznawali także akustyczne walory przyrody. W warsztatach wzięły udział dzieci z terenów wiejskich gmin Wolin oraz Międzyzdroje. Kolejne warsztaty – aktorskie i wokalne, prowadziły Karolina Sabat ze szczecińskiego Teatru Kana oraz animatorka kultury Agata Grzybowska. Trudnej sztuki aktorskiej uczyły się dzieci m.in. z Domu Dziecka w Wisełce oraz szkół obu wyspiarskich gmin.

Pierwszy dzień festiwalu zdominowały sztuki wizualne. W galerii Centrum została otwarta wystawa grafik studentów oraz wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie pt. „Przestrzeń”. Kolejny punktem programu była niezwykła, artystyczna podróż, w którą widzów zabrali Tomek Kubik – aktor, muzyk
i animator kultury oraz woliński artysta – malarz Daniel Strzelczyk, tworząc wielkoformatowy obraz oparty na rozważaniach nad przestrzenią niemieckiego astrofizyka Samuela Raincharda. Artystom towarzyszyli tancerze z Replay Dance Studio Michała Pawłowskiego oraz muzycy – skrzypek Łukasz Górewicz oraz zespoły Rajd i DJ Twister.

Drugi dzień festiwalu to pokaz tańca irlandzkiego, podczas którego muzycy wykonujący muzykę irlandzką i celtycką – zespół Danar oraz Mateusz Wójcik, twórca m.in. widowiska „Usłyszeć taniec”, przenieśli widzów prosto na zieloną wyspę. Artystom towarzyszyła Sinead Neylon – gwiazda tańca irlandzkiego, tancerka największego na świecie widowiska Riverdance. Jej występ w Grodnie był pierwszym w Polsce. Sobotni wieczór należał do Krzysztofa Napiórkowskiego, uznanego wokalisty, pianisty i kompozytora, autora głośnego albumu „10xTwardowski”, któremu towarzyszyli Kacper Stolarczyk – gitara, Maciek Magnuski – bas oraz Damian Kapustka – perkusja.

W finałowym dniu Wiosny Monodramu publiczność doczekała się tytułowego monodramu – niezwykle przejmujący spektakl „Tato nie wraca” w reżyserii Piotra Ratajczaka zaprezentowała aktorka filmowa i teatralna Agnieszka Przepiórska. Na zakończenie festiwalu w niezwykłą podróż do świata musicalu oraz poezji zaprosiła widzów Sylwia Różycka – aktorka związana m.in. z Teatrem Polskim w Szczecinie.Każdego dnia do CWM Grodno z Wolina oraz Międzyzdrojów kursował bezpłatny festiwalowy autobus. Widzowie bezpośrednio przed oraz po zakończeniu artystycznych prezentacji mogli przespacerować się po jednej z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża oraz zwiedzić Centrum.

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Wiosna Monodramu, czyli niezwykłe zderzenie teatru, tańca, muzyki i plastyki już za nami! Reviewed by on . W ostatni tydzień maja Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów przyciągnęło miłośników kultury i sztuki z całej Polski. Zakończyła się kol W ostatni tydzień maja Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów przyciągnęło miłośników kultury i sztuki z całej Polski. Zakończyła się kol Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top