poniedziałek, 6 luty 2023, 01:20

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » „Złoty pociąg” odwiedził Kamień Pomorski, wzbudzając ogromne zainteresowanie

„Złoty pociąg” odwiedził Kamień Pomorski, wzbudzając ogromne zainteresowanie

środa, 07 czerwca 2017, 08:45 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, gospodarka, REGION, społeczeństwo

Nie ten niestety, który gdzieś rzekomo ukryty został pod koniec II wojny światowej w okolicach Wałbrzycha, ale ten nasz, prawdziwy i co ważne, Zachodniopomorski. Dziś we wtorek 6 czerwca, po raz pierwszy przyjechał przed godziną ósmą iście nowoczesny skład, który zwany jest „Złotym pociągiem”. Cały ten dzień kursował na trasie Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski – Wysoka Kamieńska. Było wiele czasu by szczególnie dzieci i ludzi młodych, których sporo czekało na niego na peronie kamieńskiego dworca, by go zobaczyć, zwiedzić, podziwiać i zrobić sobie pamiątkowe fotki. Wcześniej, 29 maja, uroczyście był witany w stolicy naszego regionu, Szczecinie. Potem, od 3 czerwca, odwiedził między innymi Goleniów, Kołobrzeg, Świnoujście czy Gryfino. Następne będą jeszcze Chojna, Stargard, Koszalin czy Słupsk. Swoje pionierskie podróże po naszym zachodniopomorskim regionie „Złoty” zestaw zakończy 10 czerwca.

„Pasażerowie na Pomorzu Zachodnim warci są złota. Pomorze Zachodnie warte jest złota. To pierwszy z 17 pojazdów, które kupiliśmy po to by nasza flota była złożona tylko z nowoczesnych pojazdów jak właśnie ten.  Niech jeździ bezpiecznie.” – mówił z nie ukrywaną dumą Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Skład został wyprodukowany w Nowym Sączy jako Impuls 36 WE i pomalowany jest na kolor najcenniejszego z kruszców. „Złoty pociąg” to bez wątpienia zapowiedź złotego okres kolei regionalnej na Pomorzu Zachodnim. Dostarczenie w niedługim czasie 17 pociągów (trzy – i czteroczłonowe elektryczne zestawy trakcyjne – bo tak to się fachowo zowie), ostatecznie zakończy proces modernizacji całego taboru naszego województwa, a to oznacza, że Zachodniopomorskie będzie pierwszym polskim województwem (!), gdzie wszystkie połączenia regionalne będą obsługiwane nowoczesnymi, zmodernizowanymi, bądź nowymi pojazdami.

W najbliższych planach jest, by nowoczesny „Złoty pociąg” zastąpił starzejący się tabor na liniach m.in.: Szczecin – Kamień Pomorski, Szczecin – Świnoujście, Szczecin – Gryfino – Kostrzyn, Szczecin – Krzyż – Poznań oraz Szczecin – Koszalin – Słupsk. Ich operatorem będą Przewozy Regionalne (właściciel marki Polregio). Jest więc ogromna szansa dla stacji kolejowych naszego powiatu, by ów cacko już niebawem przyjeżdżało w nasze gościnne strony codziennie.

Olbrzymi wysiłek inwestycyjny wyniósł ok. 770 mln zł, w większości pochodzących z funduszy unijnych, a nowe pojazdy wejdą także w skład floty obsługującej Szczecińską Kolej Metropolitalną. Elektryczne zespoły trakcyjne „Impuls” są wyposażone w monitoring, klimatyzację, elektroniczny system informacji pasażerskiej. Zostały dostosowane do przewozu osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przewidziano w nich także miejsce na wózki i rowery. Producent może je także wyposażyć w biletomaty i kasowniki.

Pomalowany na złoty kolor pociąg (skład) jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Pojazd jako pierwszy w Polsce uzyskał zezwolenie ETCS (Europejskim Systemem Sterowania Pociągami) poziomu drugiego, wydane przez Urząd Transportu Kolejowego. Jest ono częścią wdrażanego w Unii Europejskiej systemu ERTMS (Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym), którego zadaniem jest zapewnienie interoperacyjności transportu kolejowego. W praktyce chodzi o to, by te właśnie pociągi miały swobodę poruszania się po różnych krajach UE bez konieczności zatrzymywania się na granicach i wymiany np. lokomotywy, albo maszynistów. Ma to na celu zwiększenie atrakcyjności przewozów kolejowych wśród pasażerów, skróci czas podróży i w ogóle zwiększy udział kolei w transporcie.

Obserwator

„Złoty pociąg” odwiedził Kamień Pomorski, wzbudzając ogromne zainteresowanie Reviewed by on . Nie ten niestety, który gdzieś rzekomo ukryty został pod koniec II wojny światowej w okolicach Wałbrzycha, ale ten nasz, prawdziwy i co ważne, Zachodniopomorski Nie ten niestety, który gdzieś rzekomo ukryty został pod koniec II wojny światowej w okolicach Wałbrzycha, ale ten nasz, prawdziwy i co ważne, Zachodniopomorski Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top