poniedziałek, 2 październik 2023, 06:03

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i jego historia…
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i jego historia…

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i jego historia…

czwartek, 15 czerwca 2017, 10:55 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, religia, społeczeństwo

… czyli potocznie Boże Ciało, które przypada w Wielki Czwartek, ma długą historię. Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi również w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, a uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny.

W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi.

W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „(…) zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.” Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało).

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca. W 1955 r. najwyższy dostojnik kościoła katolickiego, Pius XII, reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał papież Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis).

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W roku 1420 na synodzie gnieźnieńskim, uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w całym kraju. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. Obchody związane z tą uroczystością wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Kamieńskie obchody Bożego Ciała rozpoczną się mszą św. o godzinie 10:00 w Katedrze po czym utworzona zostanie procesja, która przejdzie ulicami miasta, a zakończy się w Amfiteatrze, gdzie odprawiona będzie kolejna msza św.

Obserwator

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i jego historia… Reviewed by on . … czyli potocznie Boże Ciało, które przypada w Wielki Czwartek, ma długą historię. Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie ch … czyli potocznie Boże Ciało, które przypada w Wielki Czwartek, ma długą historię. Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie ch Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top