poniedziałek, 2 październik 2023, 06:13

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Inauguracja kamieńskiego festiwalu godna jego wyśmienitej, wieloletniej renomy

Inauguracja kamieńskiego festiwalu godna jego wyśmienitej, wieloletniej renomy

poniedziałek, 19 czerwca 2017, 13:44 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W miniony piątek, tuż po godzinie 19:00, w kamieńskiej Katedrze zainaugurowany został pierwszym, naprawdę niezwykle udanym koncertem, 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Najstarszą nie tylko tego rodzaju imprezę kulturalną na całym Pomorzu Zachodnim.

Po oficjalnych przemowach otwierających tę letnią imprezę, licznie zgromadzeni w murach wiekowej świątyni  melomani i słuchacze, mogli skupić się na słuchaniu świetnej muzyki, bowiem utwory wybrane na ten koncert, to utwory z najwyższej półki. Nie mniej dobrzy wykonawcy sprawili, że słuchacze wychodzili z Katedry w dobrych humorach, rozanieleni i rozpamiętywając świetną dozę muzyki.

Najpierw polski organista młodego pokolenia, 27 – letni Tomasz Skoczek z Krakowa, zaprezentował Preludium G – dur Nicolausa Bruhnsa. Potem  „Toccatę, adagio i fugę” C – dur BWV 564 Johanna Sebastiana Bacha oraz uwerturę do opery „Czarodziejski flet”, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ten młody organista ma już na swoim koncie kilka ważnych nagród i wyróżnień, wykonując muzykę w iście czytelny, a nawet subtelny, by nie powiedzieć, znakomity sposób, stąd nic dziwnego, że jego występ był bardzo udany, by nie powiedzieć, porywający, co przyjęte zostało przez licznych słuchaczy, gromkimi brawami.

W części kameralnej wystąpiły wokalistki, a zarazem dwie sopranistki – Marzena Michałowska oraz Anna Alexandrowicz, a także śpiewająca altem, Małgorzata Wolttman – Żebrowska, które zaśpiewały w całości znakomity utwór Antonio Vivaldiego, „Gloria” D – dur RV 589. Akompaniował całej trójce świetnie brzmiący i zarazem bardzo doświadczony chór czyli szczeciński Zespół Wokalistów „Camerata Nova” oraz Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją niestrudzonego Eugeniusza Kusa.

Tym samym 53. kamieński letni festiwal, rozpoczął się na dobre i potrwa do ostatniego piątku lata czyli do 25 sierpnia. W między czasie, w kolejne popołudniowe piątki, których będzie łącznie dziesięć, w tym Koncert dedykowany pamięci Zbigniewa Pawlickiego, przewidziany na 7 lipca (piątek), będzie można zagościć w kamieńskiej Katedrze i napawać się akordami dawnej, jakże urzekającej muzyki, którą można posłuchać w kamieńskiej świątyni.

Organizatorzy przygotowali również koncert dodatkowy w ramach koncertu galowego XXV Spotkań z Muzyką Dawną na Pomorzu Zachodnim, który odbędzie się w sobotę 8 lipca, a zatytułowano go „ Młode interpretacje muzyki dawnej”.

Obserwator

Inauguracja kamieńskiego festiwalu godna jego wyśmienitej, wieloletniej renomy Reviewed by on . W miniony piątek, tuż po godzinie 19:00, w kamieńskiej Katedrze zainaugurowany został pierwszym, naprawdę niezwykle udanym koncertem, 53. Międzynarodowy Festiwa W miniony piątek, tuż po godzinie 19:00, w kamieńskiej Katedrze zainaugurowany został pierwszym, naprawdę niezwykle udanym koncertem, 53. Międzynarodowy Festiwa Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top