poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 05:06

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Kontrola obrotu paliwami z wykorzystaniem jednostek pływających – briefing KAS

Kontrola obrotu paliwami z wykorzystaniem jednostek pływających – briefing KAS

piątek, 30 czerwca 2017, 07:32 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo

Jak wygląda obrót paliwami na terenie woj. zachodniopomorskiego oraz jakimi możliwościami kontroli różnych środków transportu dysponuje zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa. Tego i innych rzeczy można się było dowiedzieć na briefingu Izby Administracji Skarbowej i Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

29 czerwca przy nabrzeżu Odry odbył się briefing zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Motywem przewodnim briefingu była aktywność nowej służby celno-skarbowej na wszystkich szlakach komunikacyjnych w zakresie kontroli prawidłowości obrotu paliwami. Aktywność służby celno-skarbowej w tym zakresie przekłada się na zwiększenie produkcji przez krajowe podmioty zajmujące się paliwami, co w istotnym wymiarze wpływa na wysokość wpływów budżetowych w podatku VAT i akcyzie.

Porównanie obrotów oraz wysokości zapłaconego podatku VAT przez podmioty działające na rynku paliw silnikowych za pierwsze pięć miesięcy roku bieżącego oraz roku poprzedniego pokazuje wzrost wpłat podatku VAT w odniesieniu do 2 głównych podmiotów jest identyfikowany na poziomie 48%, co oznacza, że o wskazany procent wzrosła również produkcja krajowa. Oczywiście nie oznacza to, że o tyle wzrosły wpływy do budżetu ale że zmieniła się struktura tych wpłat. Teraz podatki płacą producenci krajowi, którzy zaopatrują większą część rynku. Globalnie mamy wzrost przychodów na poziomie ok. 3 mld złotych i jest to wymiar o jaki została zmniejszona szara strefa również w efekcie działań Krajowej Administracji Skarbowej.

Podczas briefingu nawiązano do akcji SENT, czyli monitorowania drogowego przewozu towarów, która obowiązuje od 17 kwietnia br. Ustawa dotyczy przewozu tzw. towarów wrażliwych – paliw, suszu tytoniowego, czy alkoholu całkowicie skażonego. Na podstawie tych regulacji wprowadzony został rejestr o nazwie SENT, do którego obowiązek zgłoszenia nałożono na trzy rodzaje podmiotów: podmiot wysyłający, podmiot odbierający i przewoźnika Administracja skarbowo-celna posiada dzisiaj już tę wiedzę, że wprowadzone rozwiązania nie stanowią problemu dla zobowiązanych podmiotów, co na początku funkcjonowania ustawy budziło pewne wątpliwości.

W okresie 18.04.-12.06.2017, czyli przez dwa miesiące funkcjonowania regulacji, w Zachodniopomorskiem przeprowadzono łącznie 3287 kontroli, w tym:

  • 1011 kontroli w zakresie wyrobów energetycznych (jedna z najwyższych liczb w kraju),
  • 41 kontroli przewozu alkoholu (jedna z najwyższych liczb w kraju),
  • 2 kontrole przewozu suszu tytoniowego,
  • 1656 kontroli pozostałych towarów.

W wyniku tych kontroli:

  • wydano 3 decyzje o zarządzeniu konwoju, (jedna z najwyższych liczb w kraju),
  • w dwóch przypadkach założono 10 zamknięć urzędowych,
  • nałożono 1 karę grzywny za nieposiadanie numeru zgłoszenia oraz 1 karę pieniężną za niezgłoszenie przewozu.

Niska liczba kar wskazuje na to, że przedsiębiorcy z naszego terenu są świadomi swoich obowiązków i realizują je prawidłowo.

Kolejnym punktem briefingu były działania realizowane w obszarze monitorowania przewozu i dystrybucji paliw w akwenach morskich naszego województwa. Zachodniopomorska Służba Celno-Skarbowa podjęła działania mające na celu rozpoznanie problemu nielegalnej dystrybucji paliw płynnych prowadzonej z wykorzystaniem jednostek pływających, w szczególności statków bunkrowych oraz barek paliwowych.

Od 18 czerwca br. we współpracy z Pomorskim Urzędem Celno-Skarbowym w Gdyni, który dysponuje trzema łodziami patrolowym, z których dwie obecnie znajdują się na naszych wodach, monitorujemy ruch barek paliwowych, bunkierek oraz pełnomorskich statków transportujących paliwo do portu w Szczecinie i Świnoujściu. Chcemy rozpoznać problem nielegalnej dystrybucji paliw płynnych prowadzonej z wykorzystaniem jednostek pływających, oraz przeanalizować sposób dystrybuowania paliw z paliwowych jednostek pływających na inne jednostki lub na ląd(samochody cysterny, zbiorniki przenośne). Oczywiście w sytuacjach wskazujących na prawdopodobieństwo występowania nieprawidłowości podejmujemy kontrole. Podjęte działania mają charakter prewencyjny. Zależy nam na rozpoznaniu specyfiki i uwarunkowań szlaków wodnych na naszym terenie.

Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy z uwagi na obsługę portów oraz posiadane przez funkcjonariuszy doświadczenie “morskie” został aktywnie włączony w realizację zadania. Do monitoringu wykorzystywane są elektroniczne systemów nadzoru ruchu statków np. SWIBŻ, czy PHICS, do których to systemów ma dostęp Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wzdłuż biegu Odry w okolicach Szczecina, na terenie portu szczecińskiego oraz w Świnoujściu zlokalizowanych jest kilka baz paliwowych, których monitorowanie działalności jest również zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej.

Podejmowane działania maja na celu zwalczanie i ograniczanie nieprawidłowości i patologii występujących w obszarze paliw. Opierają się na monitorowaniu zidentyfikowanych obiektów funkcjonujących na rynku transportu paliw płynnych w regionie (wg posiadanego rozpoznania). Grupy funkcjonariuszy zabezpieczają dodatkowo działania na lądzie. Łodzie są również skomunikowane ze Służbą Dyżurnego Koordynatora, która wspiera działania od strony informacyjnej i w razie potrzeby może dyslokować dostępne siły i środki. Działania prowadzone są na akwenach Zalewu Szczecińskiego oraz podległych morskich wodach wewnętrznych i wodach śródlądowych od Świnoujścia do akwenów na południe od Szczecina. Skontrolowano: 2 statki, 4 barki masowe, 2 bunkierki oraz zestaw pchacz. Do tej pory nie zidentyfikowano nieprawidłowości.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Kontrola obrotu paliwami z wykorzystaniem jednostek pływających – briefing KAS Reviewed by on . Jak wygląda obrót paliwami na terenie woj. zachodniopomorskiego oraz jakimi możliwościami kontroli różnych środków transportu dysponuje zachodniopomorska Krajow Jak wygląda obrót paliwami na terenie woj. zachodniopomorskiego oraz jakimi możliwościami kontroli różnych środków transportu dysponuje zachodniopomorska Krajow Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top