piątek, 2 grudzień 2022, 09:50

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Golczewo » Podczas uroczystości na Cmentarzu Jeńców Wojennych, nad Sosnowicami niebo płakało…

Podczas uroczystości na Cmentarzu Jeńców Wojennych, nad Sosnowicami niebo płakało…

sobota, 01 lipca 2017, 10:30 Kategoria: Gmina Golczewo, historia, społeczeństwo

Mocno padający deszcz trwający przez dosłownie całą uroczystość, nie odstraszył licznie przybyłych na Cmentarz Jeńców Wojennych w podgolczewskich Sosnowicach, gdzie odbyła msza św. oraz poświęcenie nowych tablic pamiątkowych, na których znalazły się nazwiska wielu jeńców z 9. państw Europy, którzy na zawsze pozostali na Ziemi Golczewskiej podczas działań II wojny światowej. Patronat nad tą deszczową uroczystością objął Prezydent RP. Jedna z tablic mówi, że na tym sosnowickim cmentarzu jeńców wojennych pochowano 180 ludzi różnych narodowości, w tym 13 nieznanych z nazwiska i imienia.

Właśnie, w tym sosnowickim lesie, od roku 1941 istniał obóz jeniecki, a więźniowie do jego oswobodzenia na przełomie lutego i marca 1945 r., zatrudnieni byli do nadludzkiego wysiłku przy załadunku, rozładunku amunicji wytwarzanej w pobliskiej fabryce, A także katorżniczej pracy przy wytwarzaniu naboi i bomb. Jeńcy wojenni pochodzili z kilku krajów Europy. Byli wśród nich: Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Chorwaci, Jugosłowianie, Holendrzy, Francuzi oraz Włosi, i pracowali w męczeńskich warunkach upodlani stłoczeni w prowizorycznych drewnianych barakach nie przystosowanych do dosłownie żadnej egzystencji, a już na pewno do ludzkiej egzystencji.

Zmarło i zginęło tutaj w tym czasie co najmniej 300 więźniów i więźniarek i nikt w obecnej chwili nie jest w stanie wskazać właściwej i co najmniej prowizorycznej liczby. Wielu zmarło poprzez panującą tu epidemię tyfusu, która tutaj wśród poniżanych jeńców wybuchła siejąc sobą wielkie spustoszenie. Piątkową mszę św. celebrował metropolita Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej ks. biskup Andrzej Dzięga, który z przedstawicielami innych wyznań religijnych, w tym; greko – katolickiego, protestanckiego i muzułmańskiego, poświęcił pamiątkowe tablice. W uroczystości udział wzięły licznie delegacje, także z Rosji, w tym przedstawiciele Rosyjskiej Ambasady i Konsulatu z Gdańska. Liczne delegacje, w zadumie i skupieniu złożyły pod okolicznościowym pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed ponad 70. lat, wieńce i wiązanki kwiatów. Wyjątkowa to była uroczystość i pewnie będzie zapamiętana na długo, z racji powagi chwili i obficie padającego deszczu. Po prostu w miniony piątek, 30 czerwca, niebo nad Sosnowicami mocno płakało.

Obserwator

 

 

Podczas uroczystości na Cmentarzu Jeńców Wojennych, nad Sosnowicami niebo płakało… Reviewed by on . Mocno padający deszcz trwający przez dosłownie całą uroczystość, nie odstraszył licznie przybyłych na Cmentarz Jeńców Wojennych w podgolczewskich Sosnowicach, g Mocno padający deszcz trwający przez dosłownie całą uroczystość, nie odstraszył licznie przybyłych na Cmentarz Jeńców Wojennych w podgolczewskich Sosnowicach, g Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top