niedziela, 26 marzec 2023, 16:36

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Ten problem powraca niczym bumerang. Co dalej z odchodami zwierzaków w mieście?…
Ten problem powraca niczym bumerang. Co dalej z odchodami zwierzaków w mieście?…

Ten problem powraca niczym bumerang. Co dalej z odchodami zwierzaków w mieście?…

sobota, 01 lipca 2017, 08:17 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, REGION, społeczeństwo

Temat piesków i związanymi z nimi ich odchodami, szczególnie w większych miejscowościach, powraca co jakiś czas, niczym bumerang. W wielu miejscowościach powiatu kamieńskiego, są, i owszem, zainstalowane do tego celu specjalne pojemniki, w których znajdują się (ale nie we wszystkich niestety) torebki na psie odchody. I ten temat ze strony gospodarzy poszczególnych gmin wydaje się być w taki właśnie sposób rozwiązany. Ale czy tak aby do końca? Takim przykładem jest również Kamień Pomorski – stolica powiatu kamieńskiego, gdzie swego czasu, a było to już naprawdę dawno, zainstalowano pięć takich pojemników rozmieszczonych w całym mieście. Na kolejne, które swego czasu obiecali, urzędnicy z Ratusza. Mówili niegdyś, że są już w drodze (oby to się spełniło dla wszystkich dobra)?

Do pewnego czasu tym tematem, a więc dbaniem o te pojemniki i uzupełnianiem torebek (?) zajmowała się miejscowa, nieistniejąca już Spółdzielnia Socjalna „Warcisław”. W chwili obecnej, ponoć torebki uzupełnia się sukcesywnie, co jednak trudno potwierdzić naocznie. Mentalność Polaków, naleciałości wiekowe, niestety nie znają granic. I w naszej polskiej mentalności nie zakorzeniło się jeszcze na dobre to, że kiedy ktokolwiek (zapewne zwykle właściciel) wychodzi ze swoim czworonożnym przyjacielem na spacer, bo przecież musi, i to jego „psi” obowiązek, nie bardzo niestety przykłada uwagę na to, co spuszczony ze smyczy pies robi sobie w okolicy biegając.

Właściciel zwykle zajmuje się tylko i wyłącznie sobą, zadowolony, że piesek sobie biega, tu i tam pohasa, i tyle w tym „śmierdzącym” temacie można powiedzieć na tym etapie. A przecież ów czworonóg robi wiele rzeczy, w tym po prostu… załatwia się,. O t tak po psiemu. I w takiej rzeczywistości owe odchody właściciel zwierzaka ma obowiązek, wręcz nakazane ma zebrać i wyrzucić w stosowne miejsce, najlepiej do tego celu przystosowanego pojemnika.

Niestety, my Polacy do tego nie przywiązujemy większej wagi. I w tym cały szkopuł i pewien bezsens zarazem. Kiedy więc się to zmieni? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Cała Europa Zachodnia nauczona jest, i to bez wyjątków, by po swoim zwierzęcym pupilu po prostu posprzątać, co jest ich wręcz obowiązkiem i jest po prostu to też zgodne z nieodzowną higieną i w pewnej części, nie zdziwaczoną naturalnością. Chyba nikt nie chciałby „wdepnąć” w psie łajno, bo też to i żadna przyjemność. A kiedy już większość z nas, lub daj Boże wszyscy, będą sprzątali po swoich zwierzakach (czy nasze pokolenie tego doczeka? – wątpię), ów problem nie będzie już nim z natury tych kłopotliwych i wstydliwych przy tym.

Powracając do przykładu Kamienia Pomorskiego, które ma na swoim terenie kilka wspomnianych wcześniej pojemników na psie odchody, który zainstalowano m.in., na ul. Szpitalnej, Szczecińskiej, obok placu zabaw przy ul. Kościuszki oraz przy ul. Dziwnowskiej i jak zauważamy, nie zdają one całkowicie swoje zadanie,dlatego, że po prostu nie są uzupełniane, i co gorsza, poniszczone w istotny sposób. Niestety wkładów (torebki) na odchody zwierzęce  jak od dawien dawna, nie było, tak nie ma. Tak jest w wielu miejscowościach, gdzie takie pojemniki są. Ale nie wszędzie. Tu ukłon w stronę dla przykładu, nadmorskich, Dziwnowa czy Międzyzdrojów.

Kiedy to się zmieni i kiedy nasza ludzka mentalność w tym względzie się zmieni o potrzebne, przysłowiowe 180 stopni? Trudno to ocenić, bo nie ma na to niestety jednoznacznej odpowiedzi. Zapewne w naszym żyjącym obecnie pokoleniu, ten „śmierdzący” problem zakorzenił się bardzo istotnie i wręcz na dobre. Liczymy jednak, że kolejne nacje naszego społeczeństwa, będą bardziej wyrozumiałe i bardziej obowiązkowe w tym zwierzęcym względzie. Ale jakby nie patrzeć, właśnie teraz, właśnie w okresie letnim w szczególności, namawiamy wszystkich właścicieli piesków, nie tylko w Kamieniu Pomorskim, o korzystanie podczas swoich wspólnych ze zwierzakami spacerów, z owych pojemników i w nim tkwiących torebek (tam gdzie są!), bo to i kulturalnie, i będzie to wówczas najnormalniejsze w świecie. Pieska tego się nie nauczy. Tak powinno być jak najnormalniej, nie tylko w zwierzęco – pieskim świecie.

Obserwator

 

Ten problem powraca niczym bumerang. Co dalej z odchodami zwierzaków w mieście?… Reviewed by on . Temat piesków i związanymi z nimi ich odchodami, szczególnie w większych miejscowościach, powraca co jakiś czas, niczym bumerang. W wielu miejscowościach powiat Temat piesków i związanymi z nimi ich odchodami, szczególnie w większych miejscowościach, powraca co jakiś czas, niczym bumerang. W wielu miejscowościach powiat Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top