piątek, 2 grudzień 2022, 11:56

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Zegarkowy zawrót głowy – walka KAS z podróbkami

Zegarkowy zawrót głowy – walka KAS z podróbkami

środa, 05 lipca 2017, 09:30 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo

Czerwiec obfitował w zatrzymania podrabianych i niebezpiecznych zegarków. Wśród zatrzymanych zegarków znalazły się podrobione zegarki marki HUBLOT, Rollex, ale również Smart Watch bez oznaczeń pozwalających na ich bezpieczne użytkowanie.

Podrabianie i piractwo jest praktykowane odkąd człowiek zaczął zajmować się handlem i jest kontynuowane w prawie każdym sektorze biznesu. Jednak coraz częstsze naruszanie praw własności intelektualnej w handlu towarami stanowi poważny problem globalny. Na początku czerwca funkcjonariusze Oddziału Celnego w Szczecinie w Miejscu Wyznaczonym Poczta Polska skontrolowali przesyłkę zawierającą zegarek oznaczony znakiem towarowym ROLEX. W stosunku do tego zegarka powstało uzasadnione podejrzenie, że narusza on prawa własności intelektualnej należące do firmy Rolex S.A. Zegarek został zakupiony w Hongkongu za kwotę 168 000,00 HKD (80 658,00 zł) i przeznaczony dla osoby z okolic Chojny. Przedstawiciel właściciela praw potwierdził, że towar narusza prawa należące do jego mocodawcy i wystąpił z wnioskiem o ściganie i ukaranie sprawcy (na podstawie art. 305 §1 ustawy Prawo własności intelektualnej).

Kolejna skontrolowana przesyłka z Chin zawierała 2 zegarki naręczne oznaczone znakiem towarowym HUBLOT. Wartość towaru wynikającą z rachunku zakupu wynosi łącznie – 246 000,00 HDK (78 000,00 HDK i 168 000,00 HDK), czyli 118 547,00 PLN. Właściciel znaku towarowego nie zdecydował jeszcze o dalszych krokach w tej sprawie. Zegarki to nie tylko problem podrabiania zastrzeżonego znaku towarowego, ale również ich bezpiecznego użytkowania. Jak każdy inny przedmiot użytkowy powinny być właściwie oznaczone, co nie zawsze ma miejsce.

W sprawie zatrzymanych w przesyłce 100 zegarków Smart Watch, które jak to często bywa, nie posiadają żadnych oznaczeń pozwalających na bezpieczne ich użytkowanie, będzie się musiał wypowiedzieć Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W tym przypadku wartość oszacowano na 10 tys. zł. W przypadku naruszenia praw własności intelektualnej podjęcie dalszych działań zależy od decyzji właścicieli praw (czy potwierdzą, że doszło do naruszenia jego praw, czy potwierdzą zgodę na zniszczenie towarów, czy wystąpią z wnioskiem o ściganie celem ustalenia, na gruncie przepisów krajowych, czy doszło do naruszenia praw własności intelektualnej).

Ochrona praw własności intelektualnej

Obrót towarami naruszającymi prawa własności intelektualnej wyrządza znaczną szkodę uprawnionym, użytkownikom lub grupom producentów oraz przestrzegającym prawa wytwórcom i handlowcom. Taki obrót może również wprowadzać w błąd konsumentów, a w niektórych przypadkach zagraża ich zdrowiu i życiu.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Zegarkowy zawrót głowy – walka KAS z podróbkami Reviewed by on . Czerwiec obfitował w zatrzymania podrabianych i niebezpiecznych zegarków. Wśród zatrzymanych zegarków znalazły się podrobione zegarki marki HUBLOT, Rollex, ale Czerwiec obfitował w zatrzymania podrabianych i niebezpiecznych zegarków. Wśród zatrzymanych zegarków znalazły się podrobione zegarki marki HUBLOT, Rollex, ale Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top