niedziela, 26 marzec 2023, 17:46

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Bieżący rok w kamieńskiej Parafii p.w. św. Ottona pod znakiem inwestycji i remontów
Bieżący rok w kamieńskiej Parafii p.w. św. Ottona pod znakiem inwestycji i remontów

Bieżący rok w kamieńskiej Parafii p.w. św. Ottona pod znakiem inwestycji i remontów

czwartek, 06 lipca 2017, 09:19 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, gospodarka, religia, społeczeństwo

Rok bieżący jest rokiem wielu inwestycji i remontów na terenie Parafii p.w św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Kilka dni temu rozpoczął się remont południowej elewacji wieży katedralnej. W dwóch poprzednich latach podobnego zabiegu dokonano na frontowej ścianie i elewacji północnej. Remont polega między innymi na uzupełnianiu spoin między wiekowymi cegłami, a w szczególności hydrofobizacji cegły.

Dla niewtajemniczonych, hydrofobizacja to pokrótce, proces nadawania powierzchniom lub całym przestrzeniom (strukturom wewnętrznym) własności hydrofobowych tj. odpychania wody. Hydrofobizację przeprowadza się w celu zapobiegania wnikaniu wody w głąb struktury materiałów. Środki na ten cel pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego w kwocie 120 tys. złotych.

Równocześnie w Katedrze zakończył się zaplanowany montaż ogrzewania siedzisk ławek jedną z najnowszych technologii (panele grzewcze). Całość inwestycji została sfinansowana ze środków parafialnych.

Dla wielu mieszkańców miasta zaskoczeniem będzie fakt, że rozpocznie się już za chwilę remont dachu dworku v. Kleista. Wydawać by się mogło, że tak jak to widać obecnie, dach jest cały i nie zniszczony. Ale okazuje się, że to tylko pozory, bowiem trzeba naprawić więźbę dachową, która ma liczne wypaczenia elementów drewnianych. Samo poszycie dachowe zostanie wymienione na dachówkę tzw. karpiówkę. Fundusze na ten cel w wysokości 150 tys. złotych pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Do obu powyższych projektów środki parafialne to suma 118 tys. złotych.

Jednocześnie trwa w dalszym ciągu zbiórka pieniędzy darczyńców na pokrycie kosztów wykonania nowego dzwonu na wieży katedralnej ufundowanego z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Blisko dwa miesiące temu informowaliśmy w tej kwestii o liczbie zebranych funduszy. Koszt odlania dzwonu to 27,5 tys. złotych. Natomiast moduł uruchamiający nowy dzwon kosztuje 10,5 tys. złotych. Dziś możemy powiedzieć, że zebrano praktycznie całą kwotę. Dodać trzeba jako ciekawostkę, że nazwiska i nazwy darczyńców dzwonu zostaną na nim umieszczone. Dzwon zostanie umieszczony w miejscu uszkodzonego poprzez pęknięcie, średniego dzwonu.

„Wykonaliśmy nową nawierzchnię drogową od strony wschodniej Katedry z nawierzchni asfaltowej na nową, z naturalnego kamienia. Ten remont wykonaliśmy dzięki datkom naszych parafian.” – poinformował nas proboszcz ks. Dariusz Żarkowski.

W tym samym czasie trwają roboty drogowe przy placu przykatedralnym (koło dworku v. Kleista). Dziś plac z obeliskiem informującym o pierwszym w świecie uruchomieniem kondensatora elektrycznego przez Ewalda v. Kleista, wyglądem przypomina stare dzieje, zgrabnie i schludnie wkomponowując się w okolicę. Ta inwestycja jest realizowana przy współpracy z Urzędem Miejskim w Kamieniu Pomorskim.

Obserwator

 

 

 

Bieżący rok w kamieńskiej Parafii p.w. św. Ottona pod znakiem inwestycji i remontów Reviewed by on . Rok bieżący jest rokiem wielu inwestycji i remontów na terenie Parafii p.w św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Kilka dni temu rozpoczął się remont południowej elew Rok bieżący jest rokiem wielu inwestycji i remontów na terenie Parafii p.w św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Kilka dni temu rozpoczął się remont południowej elew Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top