piątek, 2 grudzień 2022, 10:44

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Niezapomniany 6 koncert kamieńskiego festiwalu

Niezapomniany 6 koncert kamieńskiego festiwalu

sobota, 15 lipca 2017, 13:30 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej osiągnął półmetek swego długiego, letniego cyklu. W dzisiejszy piątek wieczorem, odbył się już szósty koncert w jego ramach, który można zaliczyć do tych niezapomnianych. Liczna widownia, która z wielką uwagą słuchała kolejnych dźwięków rozchodzących się po świątyni, miała okazję posłuchać świetnej muzyki, w dobrym i jak zwykle, urozmaiconym wykonaniu. Dziś wystąpiła w większości młodzieżowa brać artystów, ale zagrała naprawdę wspaniały koncert.

Na początek za klawiaturą wiekowych organów zasiadł polski wirtuoz tego instrumentu, prof. Jarosław Wróblewski, który z wyczuciem i niemałym wdziękiem, świetnie zagrał Sonatę organową c – moll op. 65 nr 2 znanego niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu, Felixa Mendelssohna –Bartholdy’ego, żyjącego w pierwszej połowie XIX wieku.

Ten wirtuoz, który  dziś wystąpił w kamieńskiej Katedrze po raz piąty (pierwszy raz w ramach konkursu w 1989 r.), w latach 1993 – 2002 kształcił się w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst Mozarteum w austriackim Salzburgu. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych. Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny, często występuje w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i na Ukrainie.

I niemal tradycyjnie nie obyło się bez utworu Johanna Sebastiana Bacha, które zwykle są grywane podczas poszczególnych kamieńskiego koncertów. Tym razem słuchacze usłyszeli jego Preludium i fugę d – moll BWV 549, a następnie Sonatę organową e – moll op. 19 autorstwa innego XIX – wiecznego kompozytora epoki romantyzmu, Niemca Augusta Gottfrieda Rittera. Ciekawa interpretacja, jak zwykle niezawodne i interesujące wykonanie przez znanego polskiego organistę.

Część kameralna należała do ostatnimi czasy częstego gościa kamieńskiego festiwalu, którym jest niewątpliwie Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą niestrudzonego Jana Miłosza Zarzyckiego. Fragmenty na wiolonczelę zagrał Tomasz Strahl. Ta interesująca orkiestra powstała podczas tradycyjnych Letnich Warsztatów Artystycznych dla młodzieży uczelni, szkół i innych ośrodków kształcenia artystycznego, zorganizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, i od wielu lat stale gości w kalendarium kamieńskiej imprezy.

Z kolei wiolonczelista, Tomasz Strahl, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako stypendysta rządu austriackiego, odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatem I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. N. Zabalety w San Sebastian, który odbył się w 1991 r. w Hiszpanii. Muzycy znakomicie wykonali dwa ważne utwory pochodzące XIX wieku. Uwerturę do opery „Patria” Stanisława Moniuszki oraz wielkiego rosyjskiego kompozytora, Piotra Czajkowskiego, Wariacje na temat rokoko op. 33.

Dobry i niezwykle interesujący był to koncert, co bez wątpienia jest już tradycją tego mającego swoją renomę festiwalu. Był to ten z tych – nie do zapomnienia, bowiem byli dobrzy wykonawcy, którzy choć w większości młodzi, czują ducha muzyki dawnych lat, oddając jej interpretację najlepiej jak potrafią. A potrafią to niezbicie, o czym przekonała się dzisiejsza kamieńska widownia, która licznie przybyła na ten koncert.

Obserwator

 

Niezapomniany 6 koncert kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . 53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej osiągnął półmetek swego długiego, letniego cyklu. W dzisiejszy piątek wieczorem, odbył się już szósty k 53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej osiągnął półmetek swego długiego, letniego cyklu. W dzisiejszy piątek wieczorem, odbył się już szósty k Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top