czwartek, 1 grudzień 2022, 16:43

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Dziwnów » Tradycyjny dziwnowski Dzień Grecki

Tradycyjny dziwnowski Dzień Grecki

środa, 19 lipca 2017, 11:31 Kategoria: Gmina Dziwnów, historia, społeczeństwo

W sobotę (15.07.), Dziwnów zawładnęli Grecy, bowiem tego dnia odbył się obchodzony od wielu lat, Dzień Grecki, dla upamiętnienia historycznego wydarzenia jakie miało miejsce w tym miejscu na przełomie lat 40. i 50. minionego stulecia, gdzie w głównej roli wystąpili ranni greccy uchodźcy, którzy zostali przetransportowani statkami do Świnoujścia, skąd trafili do tajnego szpitala utworzonego w Dziwnowie przez Wojsko Polskie oznaczonego symbolem „250”. Dzięki fachowej pomocy lekarzy i pracowników szpitala oraz bardzo troskliwej opiece udało się uratować życie ponad tysiąca Greków.

Z tej okazji w sobotę 15 lipca, na terenie jednostki przedstawiciele Greków mieszkających w Polsce oraz władz gminy Dziwnów i mieszkańców Dziwnowa złożyli przy pomniku poświęconych pamięci zmarłych tu Greków symboliczne wiązanki kwiatów. Modlitwę o zmarłych poprowadził Przedstawiciel kościoła prawosławnego z parafii w Szczecinie. Po zakończeniu uroczystości na terenie jednostki uczestnicy spotkania udali się na ulicę Parkową, pod okazały granitowy głaz na którym widnieje tablica pamiątkowa, gdzie Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak przypomniał pokrótce historię szpitala 250, po czym przedstawiciele Greków, władz gminy i instytucji gminnych, złożyli wiązanki kwiatów.

Po południu odbyła się część artystyczna, oczywiście w roli głównej byli artyści greckiego pochodzenia. Gwiazdą wieczoru był zespół Angelo Wangelisa, który grając greckie znane utwory w fajny sposób zachęcił liczną widownię do tańca. Niepisaną tradycją jest, że co roku do Dziwnowa o tej porze przyjeżdżają Grecy, wielokrotnie z rodzinami, którzy spotykają się w miejscu gdzie pochowani są ich rodacy którzy na wskutek ciężkich ran odeszli tu na zawsze.

Obserwator/foto WM

Tradycyjny dziwnowski Dzień Grecki Reviewed by on . W sobotę (15.07.), Dziwnów zawładnęli Grecy, bowiem tego dnia odbył się obchodzony od wielu lat, Dzień Grecki, dla upamiętnienia historycznego wydarzenia jakie W sobotę (15.07.), Dziwnów zawładnęli Grecy, bowiem tego dnia odbył się obchodzony od wielu lat, Dzień Grecki, dla upamiętnienia historycznego wydarzenia jakie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top