czwartek, 1 grudzień 2022, 17:44

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

niedziela, 23 lipca 2017, 10:31 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywający się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze osiągnął siódmy już koncert, który był bardzo ciekawy i interesujący. Nawet dla tych niewtajemniczonych. Jak zwykle odbyły się dwie części programu. Część organowa i kameralna. W pierwszej wystąpił urodzony w dalekim, rosyjskim Astrachaniu, polski organista, 43 – letni Jan Bolszczanin, między innymi wychowanek prof. Joachima Grubicha, który ukończył w 2000 r. Akademię Muzyczną w Warszawie.

W jego wykonaniu słuchacze wysłuchali kompozycję Dietrich Buxtehude zatytułowaną „Ciaccona c – moll BWV 159”, jak również J. S. Bacha Koncert organowy d – moll BWV 596, Allegro – Grave – Fuga, jak również według Antonia Vivaldiego – Largo e spiccato i Finale allegro. Z organowych dźwięków popłynęły również dźwięki Tierce en taille z Messe pour le Paroisses według François’a Couperina oraz  Fantazja f – moll KV 608 Wolfganga A. Mozarta.

Cykle organowe były przeplatane częściami kameralnymi. A w nich w roli głównej wystąpił zespół instrumentów dętych blaszanych pod nazwą „Poznań Brass”, powstały pod koniec roku 1990. Piątka muzyków zaintonowała pięć znakomitych utworów. Co ciekawe. Łącznie „Poznań Brass” zagrał jak dotąd, około 1 400 koncertów, a wiele z nich w kraju oraz za granicą. Szeroki, składający się z ponad 1 800 pozycji, repertuar stanowią kompozycje z okresu renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu, szeroko pojętej muzyki rozrywkowej po muzykę współczesną.

Kwintet rozpoczął od utworu Melchiora Francka, zatytułowanego „Intrada”, by potem przedstawić Toccatę d – moll BWV 565 Johanna S. Bacha w opracowaniu Mariusza Matuszewskiego, a następnie zagrał jeszcze: Dziewczynę o włosach jak len z cyklu Preludia L 117 Claude’a Debussy’ego, Suitę barokową Georga Friedricha Händela, w pięciu częściach oraz Fryderyka Chopina: Preludium A – dur op. 28 nr 7, Etiudę Ges – dur op. 25 nr 9, Preludium Des – dur op. 28 nr 15 i Preludium g – moll Op. 28 nr 22. Te utwory opracował niegdyś Arthur Frackenpohl.

Bardzo dobre wykonania, dobrze dobrany repertuar, sprawiły, że piątkowy koncert mógł się wszystkim podobać. Wszyscy skupieni, uważnie słuchali kolejnych dźwięków, a ich przekrój był wręcz niesamowity. Nie od dziś wiadomo, że kamieńskie organy uznawane są za jedne z najciekawszych, z racji wspaniałych dźwięków płynących w wyśmienity sposób w akustycznych murach wiekowej świątyni. Mający już wielkie doświadczeni poznański kwintet, także pokazał się z jak najlepszej strony. A to wszystko sprawiło, że po około półtorej godzinie, wszyscy wychodzili z katedry wręcz naładowani pozytywną i iście wakacyjną energią.

Obserwator

Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . 53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywający się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze osiągnął siódmy już koncert, który był bardzo ciekawy 53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywający się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze osiągnął siódmy już koncert, który był bardzo ciekawy Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top