piątek, 2 grudzień 2022, 11:23

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zabytki Kamienia Pomorskiego w pigułce – Głaz Królewski i jego historia…(Część 1)
Zabytki Kamienia Pomorskiego w pigułce – Głaz Królewski i jego historia…(Część 1)

Zabytki Kamienia Pomorskiego w pigułce – Głaz Królewski i jego historia…(Część 1)

niedziela, 23 lipca 2017, 11:35 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, turystyka

Głaz Królewski to głaz narzutowy z szaro – różowego granitu. Jest jednym z największych w Polsce. Wymiary: w obwodzie – 20,0 m, szerokość 6,0 m, wysokość 3,5 m. Położony u północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej (druga po Wolinie polska wyspa pod względem wielkości) znajdującej się na wodach Zalewu Kamieńskiego niedaleko północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej i dojaz do niego z Kamienia Pomorskiego to około 7,5 km. Dawniej rozmiary głazu były trzykrotnie większe (!), jednak w XIX wieku intensywnie pozyskiwano z niego materiał budowlany. Ten ogromny kamień został przyniesiony do Polski ze wschodniej Szwecji przez lądolód. Szarą barwę głaz zawdzięcza kwarcowi, a różową skaleniom i plagioklazom.

Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Großstein/Grossstein. Według przekazów historycznych, w roku 1121 po wygranej bitwie morskiej z flotą duńską z tego właśnie głazu król Polski, Bolesław Krzywousty odebrał paradę polskich żeglarzy i ich okrętów.

Inne legendy dotyczą samego powstania kamienia – według jednej z nich, gdy ogromna ropucha siała spustoszenie w wodach zalewu, bóg Trzygłów po wysłuchaniu modlitw spuścił na nią piorun zamieniając ją w kamień. Druga legenda wyjaśniająca pochodzenie głazu mówi o czarcie wygnanym z pobliskiego grodu, który obiecał znaleźć pewnemu olbrzymowi partnerkę, jeśli ten zniszczy ów gród. Podejrzliwy olbrzym chciał jednak najpierw zobaczyć partnerkę. Faktycznie, z wody wyłoniła się idealna kandydatka, jednak w momencie gdy zapiał kur, okazało się że w wodach zalewu zamiast partnerki dla olbrzyma stoi podstępny czart. Zdenerwowany olbrzym cisnął w niego ogromnym głazem. Ten chcąc uciec zamienił się w żabę, jednak nie zdążył i kamień przygniótł go, i więzi do dziś.

Choć to pomnik przyrody mocno związany z Kamieniem Pomorskim, niestety dość rzadko jest odwiedzany. A przy tym, dojazd do niego jest skutecznie ograniczony. Może ten fakt sprawia, że przewodnicy wycieczek omijają Wyspę Chrząszczewską z jej Głazem Królewskim szerokim łukiem. Poza tym, nieliczni turyści, którzy tutaj zawędrują, mówią,że ze skarpy nie można już dostrzec tego obiektu, bowiem zasłaniają go skutecznie coraz wyżej rosnące krzaki i drzewa. Ten fakt dajemy pod rozwagę urzędnikom z kamieńskiego magistratu.

Oprac. Obserwator

Zabytki Kamienia Pomorskiego w pigułce – Głaz Królewski i jego historia…(Część 1) Reviewed by on . Głaz Królewski to głaz narzutowy z szaro – różowego granitu. Jest jednym z największych w Polsce. Wymiary: w obwodzie - 20,0 m, szerokość 6,0 m, wysokość 3,5 m. Głaz Królewski to głaz narzutowy z szaro – różowego granitu. Jest jednym z największych w Polsce. Wymiary: w obwodzie - 20,0 m, szerokość 6,0 m, wysokość 3,5 m. Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top