piątek, 2 grudzień 2022, 10:24

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Już w ten weekend w kamieńskim Amfiteatrze odbędzie się 21. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna
Już w ten weekend w kamieńskim Amfiteatrze odbędzie się 21. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna

Już w ten weekend w kamieńskim Amfiteatrze odbędzie się 21. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna

środa, 26 lipca 2017, 10:45 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, społeczeństwo

W Kamieniu Pomorskim, rozpocznie się długo oczekiwana przez bardzo wielu, impreza kulturalna, na którą zjedzie wyłonionych w drodze konkursu, 25. zespołów oraz sześcioro wokalistów z województw zachodnich i północnych (taka idea przyświecała twórcy tej im rewy, a zarazem jej patrona). A więc z lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko – mazurskiego i naszego, zachodniopomorskiego.

Ta znana w Polsce i ceniona przez wykonawców impreza, ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy już, i to z niecierpliwością oczekują na tę imprezę. Zapowiadają się więc kolejne wielkie emocje, związane z posuchą na folklor, który w szerokiej gamie przedstawią liczne, kolorowo ubrane i tryskające uśmiechem, zespoły.

W tym roku podobnie jak w ubiegłym, najwięcej będzie zespołów śpiewaczych, a i konkurencja będzie nie mała. Kilka zespołów wystąpi na deskach sceny kamieńskiej po raz pierwszy, bowiem ideą organizatorów jest poszerzanie horyzontów folklorystycznych, zaś docelowym zamierzeniem, by w festiwalu w przyszłości wystąpiły zespoły od dalekich kresów północno – wschodnich, tj. warmińsko – mazurskiego po województwa zachodnie, aż po dolnośląskie. Zapewne w przyszłym roku tak się stanie, bowiem już teraz rozpoczynają się przygotowania do… dwunastej edycji tej wielce ciekawej imprezy.

Festiwal narodził się w 1996 roku, a jego, bez wątpienia, niekwestionowanym twórcą jest nieżyjący już, Jan Iwaszczyszyn, wieloletni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego. Znakomity akordeonista, kompozytor i animator kultury na Pomorzu Zachodnim. Do pierwszej edycji festiwalu zgłosiło się czternaście, same z ówczesnego województwa szczecińskiego. I to dzięki pomocy rodziny i członkiniom zespołu ludowego „Stawnianki”, który to zespół pan Jan wówczas prowadził, odbył się w Kamieniu Pomorskim I Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej, o czym się dziś niejednokrotnie zapomina, niestety. Znawcy tematu kręcili wówczas nosem na nowy twór, bowiem trudno im było zaakceptować to coś nowe.

Jeszcze później okazało się, że kontynuacją imprezy w ogóle nie zainteresowały się ówczesne władze miasta, stąd Ojciec festiwalu przeniósł „swoje dziecko” do pobliskiego Wolina, gdzie dzięki wydatnej pomocy władz, z ówczesnym burmistrzem, Mirosławem Mielniczukiem na czele, festiwal z roku na rok coraz bardziej się rozrastał. Jednak Jan Iwaszczyszyn cały czas marzył, by impreza powróciła jednak do dawnego miejsca i jego korzeni. I tak też się stało, co prawda, dopiero niedawno, kiedy do współpracy skłonnym okazał się być ówczesny burmistrz Kamienia, Andrzej Jędrzejewski. Festiwal wrócił więc do korzeni, do Kamienia, gdzie do dziś jest zawsze gorąco oczekiwany, wszem i wobec oklaskiwany i bardzo podziwiany. I tak pokrótce wygląda historia festiwalu, która tak naprawdę – jak sam zawsze mawiał pan Jan, wcale nie była wyściełana różami.

Tegoroczne zmagania konkursowe rozpoczną się tuż po południu w sobotę 30 lipca, a po nich zapowiada się śpiewna Biesiada Ludowa, która ma potrwać… do późna w nocy. Następnego dnia, w miejscowej Katedrze odbędzie się uroczysta msza św. ludowa, a potem barwny korowód przemierzy ze śpiewem ulicami miast w kierunku amfiteatru, gdzie odbędzie się Gala Festiwalu, a więc jak zawsze pełne emocji ogłoszenie wyników konkursowych i koncert laureatów. Kilka zespołów to iście weterani tej interesującej imprezy. Do nich na pewno zaliczyć trzeba Zespół Ludowy „Stawnianki” z podkamieńskiego Stawna (m.in. laureat tego festiwalu), kamieński emerycki „Relax” czy „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych (powiat żarski) i „Kargowiacy” z Kargowej. Te dwa zespoły pochodzą z województwa lubuskiego.

W imieniu organizatora, którym jest Kamieński Dom Kultury oraz wspomagająca tę imprezę Gmina Kamień Pomorski, już dziś serdecznie zapraszamy na ów festiwal. I do zobaczenia się na sobotnio – niedzielnej wspólnej zabawie w kamieńskim Amfiteatrze.

Obserwator

Już w ten weekend w kamieńskim Amfiteatrze odbędzie się 21. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna Reviewed by on . W Kamieniu Pomorskim, rozpocznie się długo oczekiwana przez bardzo wielu, impreza kulturalna, na którą zjedzie wyłonionych w drodze konkursu, 25. zespołów oraz W Kamieniu Pomorskim, rozpocznie się długo oczekiwana przez bardzo wielu, impreza kulturalna, na którą zjedzie wyłonionych w drodze konkursu, 25. zespołów oraz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top