piątek, 2 grudzień 2022, 09:35

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

środa, 26 lipca 2017, 11:57 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W zeszły piątek, tradycyjnie o godzinie dziewiętnastej, jak ma to miejsce w okresie letnim już od 53. lat, katedra w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką klasyczną. Siódmy koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczął występ, debiutującego w Kamieniu organisty, dra hab. Jana Bokszczanina, absolwenta klasy organów zasłużonego dla kamieńskiego festiwalu wybitnego polskiego organisty prof. Joachima Grubicha na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jan Bokszczanin, po ukończeniu studiów, doskonalił swoje umiejętności za granicą jako stypendysta doktorancki w University of North Texas w USA. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych europejskich organistów. Koncertował w Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych. Jest dyrektorem artystycznym m.in. Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej odbywających się w Legionowie oraz na warszawskiej Pradze i Ursynowie. W 2012 r. ukazała się monografia jego autorstwa zatytułowana „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. Obecnie jest profesorem macierzystej uczelni. Od ubiegłego roku akademickiego pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego jej filii w Białymstoku. Jan Bokszczanin, w dwóch częściach organowych piątkowego koncertu, zaprezentował kamieńskiej publiczności dzieła Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha, François’a Couperin’a i Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego Fantazja f-moll, żywiołowo oklaskiwana przez słuchaczy, była ostatnim utworem organowym koncertu.

Kameralistów reprezentował na piątkowym koncercie znany kamieńskiej publiczności z poprzednich edycji festiwalu, działający od dwudziestu siedmiu lat, zespół instrumentów dętych blaszanych „Poznań Brass”. Przez ćwierć wieku swego istnienia zespół zagrał 1348 koncertów w kraju i poza jego granicami wykonując utwory od muzyki renesansu po muzykę współczesną i rozrywkową. Koncertuje jako kwartet puzonowy, kwintet dęty (dwie trąbki, róg, puzon i tuba), oktet (trzy trąbki, róg, dwa puzony i tuba) i double brass (cztery trąbki, dwa rogi, trzy puzony, tuba i perkusja). Tym razem „Poznań Brass” wystąpił w Kamieniu jako kwintet w składzie: Karol Koczur (trąbka/trąbka piccolo), Joachim Rufael (trąbka/skrzydłówka), Damian Lotycz (waltornia), Mateusz Wesołowski (puzon) i kierownik artystyczny zespołu Jacek Kortylewicz (tuba). Licznie zgromadzona w wiekowej kamieńskiej katedrze publiczność usłyszała poznańskich muzyków w dwóch częściach kameralnych koncertu. Artyści rozpoczęli swój występ od „Intrady” Melchiora Francka. Następnie zaprezentowali utwory Jana Sebastiana Bacha i Claude Debussy’ego. W drugiej części kameralnej romańsko-gotycka świątynia wypełniła się muzyką Haendla i Chopina, którego Preludium g-moll Op.28 nr 22, jako ostatni utwór w programie, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, którzy swymi oklaskami dwukrotnie zachęcili artystów do bisowania.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . W zeszły piątek, tradycyjnie o godzinie dziewiętnastej, jak ma to miejsce w okresie letnim już od 53. lat, katedra w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką kla W zeszły piątek, tradycyjnie o godzinie dziewiętnastej, jak ma to miejsce w okresie letnim już od 53. lat, katedra w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką kla Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top