piątek, 2 grudzień 2022, 10:03

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Wielki wirtuoz skrzypiec, Konstanty A. Kulka, znów zachwycił. Tym razem podczas ósmego koncertu kamieńskiego festiwalu

Wielki wirtuoz skrzypiec, Konstanty A. Kulka, znów zachwycił. Tym razem podczas ósmego koncertu kamieńskiego festiwalu

sobota, 29 lipca 2017, 19:20 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W piątek (28.07.) w Katedrze kamieńskiej odbył się ósmy z dwunastu zaplanowanych koncertów w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który znów oczarował niezwykle licznych słuchaczy (ocenia się, że koncertu słuchało ponad 550 osób!) złożonych przede wszystkim z turystów i wczasowiczów przebywających na naszym wybrzeżu. Wśród tak wielu osób dojrzeliśmy niemal „odwieczny” duet artystyczny: piosenkarkę – Alicję Majewską oraz kompozytora i pianistę, Włodzimierza Korcza. Nic to dziwnego, skoro w koncercie zagrał między innymi światowej sławy skrzypek pochodzący z Gdańska, prof. Konstanty Andrzej Kulka. Pierwszy raz skrzypek zagrał w Kamieniu Pomorskim (w Ratuszu), w roku 1970. Od tego czasu tutaj występował ponad dziesięć razy.

W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in. Affetuoso i Gigue z Sonaty na skrzypce solo Francesco Geminianiego oraz utwór zatytułowany Kaprys D – dur op. 29 nr 3 Karola Lipińskiego. Znakomity wirtuoz zagrał również w duecie z dobrze zapowiadającym się wiolonczelistą, Maciejem Kułakowskim. W ich wykonaniu słuchacze usłyszeli jeden z utworów Ludwiga van Beethovena, oraz Passacaglia Georga Friedricha Händel’a.

Jednak początek należał do części organowej koncertu, w którym główną rolę odegrał świetny artysta, niepodważalny wirtuoz organów, prof. Julian Gembalski, absolwent katowickiej szkoły muzycznej. Jako ciekawostkę dodać trzeba, iż J. Gembalski założył pierwsze w Europie Środkowo – Wschodniej muzeum organów. Profesor swoją przygodę z kamieńskim festiwalem datuje na rok 1974, kiedy to po raz pierwszy zasiadł za klawiaturą wiekowych organów. W jego wykonaniu usłyszeliśmy na początku koncertu, Toccata g – moll i Fuga g – moll Johanna Adama Reinckena i Johanna Christiana Rincka utwór zatytułowany Konzertstück Es – dur op. 33.

Cały koncert podzielono na kilka części, przeplatając go na przemian muzyką organową, to znów kameralną. Również w części kameralnej popisywał się wiolonczelista, Maciej Kułakowski, który zagrał utwór J. S. Bacha oraz jeden polskiej skrzypaczki, Grażyny Bacewicz. Gembalski zagrał także własną, zresztą bardzo interesującą kompozycję, zatytułowaną „Suita na organy zabytkowe” podzieloną na pięć części.

Świetni i wysokiej klasy wykonawcy dali znakomity koncert, który zapewne długo będzie rozpamiętywany przez słuchającą ich w piątkowy wieczór widownię. A trzeba przy tym dodać, że na koncercie zgromadził się nadkomplet słuchaczy. Nic dziwnego, bowiem przyciągnęła ich wysoka klasa artystów i sam fakt bycia na takim wyjątkowym koncercie. Dla wielu gości naszego wybrzeża jest to duża sprawa.

Obserwator

 

Wielki wirtuoz skrzypiec, Konstanty A. Kulka, znów zachwycił. Tym razem podczas ósmego koncertu kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . W piątek (28.07.) w Katedrze kamieńskiej odbył się ósmy z dwunastu zaplanowanych koncertów w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej W piątek (28.07.) w Katedrze kamieńskiej odbył się ósmy z dwunastu zaplanowanych koncertów w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top