piątek, 1 grudzień 2023, 01:17

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Interesująca XXI edycja Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna
Interesująca XXI edycja Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna

Interesująca XXI edycja Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna

środa, 02 sierpnia 2017, 08:06 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION, społeczeństwo

Dwa minione właśnie dni weekendowe w kamieńskim  Amfiteatrze, należały do wszechmogącej i trwającej muzyki ludowej, zwanej też folklorem ludowym, bowiem w tych dniach odbywał się znany, jedyny w Polsce swym zachowanym charakterem, i to od samego początku, 21. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, twórcy tej cyklicznej imprezy, którą od dziesięciu już lat organizuje z powodzeniem Kamieński Dom Kultury.

W tych wspomnianych dniach, do Kamienia Pomorskiego zjechały aż 25. zespoły, a nadto, wystąpiło także sześcioro żywiołowych wykonawców, a wszyscy oni przybyli z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, pomorskiego, i naszego, zachodniopomorskiego. Co daje ponad 300 ludowych artystów w dosłownie różnistym wieku! Świetna, nawet zabawowo – gorąca atmosfera, w pełni naprawdę niezły poziom, cechowały tę niezwykłą i niepowtarzalną imprezę, którą oglądało i słuchało naprawdę wiele osób (szkoda, że tak mało miejscowych. Bo pewnie uznali, że nic za darmo, to nie ma poco iść!), gdyż miejscowy amfiteatr był wypełniony po brzegi. Przede wszystkim wykonawcami, kuracjuszami i wczasowiczami, nie zapominając o turystach (choć jedno i drugie to pewnie prawie to samo).

Pierwszego dnia, od godziny 13:00 do blisko godziny dwudziestej, trwały przesłuchania zespołów i solistów. W między czasie nawet nieźle pokropiło. Pierwszy, tuż po rozpoczęciu imprezy.. Ale potem? Biesiada ludowa na iście sto dwa!, która trwała do późnych godzin wieczornych. W przybliżeniu (tam gdzie zespoły nocowały – nawet do wczesno porannych… Niedziela – drugi dzień imprezy, wzruszająca i niezwykła msza św. ludowa, celebrowana przez proboszcza ks. Dariusza Żarkowskiego, a potem rozpoczął się nieodzowny barwnie kolorowo – śpiewaczy korowód, który przemierzył ulicami miasta. Potem nastąpiło ogłoszenie oczekiwanych z napięciem per rzez wszystkich wyników no i hulaj dusza, nieodzowny Koncert Galowy.

Nie było w zasadzie niespodzianek w typowaniu zwycięzców, bo wygrali najlepsi z najlepszych w poszczególnych kategoriach. Chociaż prawdę powiedziawszy, tak naprawdę, co wielu podkreślało z uśmiechem, dla występujących liczył się przede wszystkim czas i moment uczestniczenia w festiwalu, a także jak najbardziej ogromna wszechobecna integracja poszczególnych członków zespołów. Świetna impreza, znakomite występy. Radość występujących i tych oglądających i słuchających, były najważniejsze w tej jedynej w swym rodzaju i charakterze imprezie, której patron, śp. Jan Iwaszyczyszyn, gdyby żył, na pewno by się tej edycji nie powstydził, bo jak wiadomo, choć był Człowiekiem niezwykle skromnym, to przy tym bardzo wymagającym, wobec siebie jak także wobec piszącego te słowa, Jego synem.

Było wiele nagród i wyróżnień, ale najważniejsze trofeum, czyli Grand Prix 21. Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, jury przyznało Zespołowi „Drzewiczanie” z Kostrzyna n/Odrą. To pieniężna nagroda burmistrza Kamienia Pomorskiego. A ponadto:

W kategorii Zespoły śpiewacze a’capella wyróżnienie przyznano „Wichowiankom” z Wichowa.

W kategorii Zespoły śpiewacze z instrumentem akustycznym pierwsze miejsce przyznano Zespołowi „Stawnianki” z podkamieńskiego Stawna. Drugi miejsce przyznano Zespołowi „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych. Należy przy tych zespołach dodać, że oba są jednymi z największych weteranów tej kamieńskiej imprezy. Trzecie miejsce przyznano Zespołowi „Łazowianki” z Łaz.

Kategorię Zespoły śpiewacze z instrumentem elektronicznym zdominował zespół „Cantore” z Witnicy. Drugie miejsce jurorzy przyznali zespołowi „Kargowiacy” z Kargowej. Trzeciego miejsca nie przyznano.

W kategorii kapele instrumentalno – śpiewacze za najlepszy zespół uznano „Kosy” ze Zdroisk. Druga lokata przypadła w udziale Jarzębinie” z Hanewk, zaś trzecia, zespołowi „Dobrowianki” z Dobrowa.

W kategorii soliści za najlepszą uznano Annę Dorosińską z Goleniowa. Druga nagroda przypadła Beacie Jas ze Zdroisk, która wspaniale zaśpiewała jeden ze sztandarowych utworów pana Jana Iwaszczyszyna, „Słowiku mój”, zaś trzecia, Ryszardowi Janowi Zagórskiemu z Nowogardu, który oprócz bycia akordeonistą w zespole „Stepniczanie” gra w znanym i zawsze brawurowym w swym wykonaniu zespole „Kapela Rycha”, która jak przyznał nam pan Ryszard, będzie prawdopodobnie starała się zdobyć co nieco na kolejnej edycji kamieńskiego festiwalu. Ponadto jury pracujące pod przewodnictwem mgr Kazimierza Millera z Poznania przyznało kilka wyróżnień, które otrzyma następujące zespoły:

– „Pod Kasztanem” z Kapelką „Wujka Felka” z maleńkiego Templewa,

– Śpiewaj Mi” z Bogdańca (nie tego skąd pochodzili słynni Jurand i Zbyszko z Bogdańca),

„Stepniczenie” ze Stepnicy,

– „Lipka” z Kobylanki,

– „Biadule” z Rymania,

– Karkonosze” z Gruszkowa,

– „Mała Tęcza” z Olbrachtowa,

– „Rezonans” z Nietkowa.

A także wyróżniono kilkoro instrumentalistów, w tym: bębnistę z zespołu „Lipka”, klarnecistę z „Kapeli wuja Felka” oraz akordeonistę z zespołu „Stawnianki” ze Stawna. Nasze gratulacje dla nagrodzonych i wyróżnionych. Interesująca, i jak zwykle niepowtarzalna impreza. A retrospekcjami festiwalowymi także tymi zakulisowymi zajmiemy się w osobnym artykule.

Obserwator

 

 

Interesująca XXI edycja Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. J. Iwaszczyszyna Reviewed by on . Dwa minione właśnie dni weekendowe w kamieńskim  Amfiteatrze, należały do wszechmogącej i trwającej muzyki ludowej, zwanej też folklorem ludowym, bowiem w tych Dwa minione właśnie dni weekendowe w kamieńskim  Amfiteatrze, należały do wszechmogącej i trwającej muzyki ludowej, zwanej też folklorem ludowym, bowiem w tych Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top