poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 04:34

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Duet międzypokoleniowy

Duet międzypokoleniowy

czwartek, 10 sierpnia 2017, 21:00 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, REGION, społeczeństwo

Duet międzypokoleniowy Elżbieta Czajkowska i Ariel Juszczak (Stowarzyszenie „Sercem dla regionu”) wywalczyli wspólnie grant w ogólnopolskim programie „Seniorzy w akcji!”. W dniach 1-3 czerwca, w warszawskiej dzielnicy Białołęka, odbyły się warsztaty programu – dziś poznaliśmy już wyniki komisji konkursowej. „Aktywni poza domem” to ich pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego dla seniorów z terenu gminy Kamień Pomorski.

By dostać się do ścisłego grona finalistów musieli przebrnąć długą drogę. Rozpoczęło się do wspólnego spotkania Elżbiety z Ariel i zaproszenie jej do współpracy przy przygotowywaniu przez Stowarzyszenie „Sercem dla regionu” projektu. Po wysłaniu listu intencyjnego otrzymali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną do Gdańska, czyi do II etap programu. Z 254 wniosków znaleźli się w grupie 84 półfinalistów. Po ich wizycie w Trójmieście zaowocowało to znalezieniem się już w grupie 34 finałowych wniosków. W IX dotychczasowych edycjach programu „Seniorzy w akcji!” zrealizowano łącznie 297 projektów, ale tylko osiem pochodziło z województwa zachodniopomorskiego.

Co ich zainspirowało? Wśród osób starszych przeważa bierny styl życia. Sprawy domowe, oglądanie telewizji, czytanie gazet… a co z wyjściem z domu, spędzeniem czasu ze znajomymi, sąsiadami? Chcą przełamać stereotypy odnoszące się do wieku, chcą kreować nowy obraz starości. Wspierać będą wykorzystanie potencjału osób starszych w społeczności lokalnej. Pokazać chcą, że działania międzypokoleniowe mogą być skutecznym narzędziem rozwiązywania lokalnych problemów.

Dlaczego warto? Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe. Świat zmienia się na tyle szybko, że wiedza gromadzona przez całe życie, szybko się dezaktualizuje. Seniorzy nie są już postrzegani, jako „skarbnica wiedzy i mądrości”. Warto spotkać młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy. Konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać. Brzmi to może banalnie, ale tym bardziej warto to sprawdzić w praktyce.

Co można robić międzypokoleniowo? Właściwie wszystko. Młodzi i starsi w naturalny sposób mogą się spotkać w różnych działaniach: w klubie rowerowym, w trakcie akcji sąsiedzkiej czy na scenie teatru. Łącznikiem jest w takich wypadkach wspólna pasja czy zainteresowania. Jeśli chcecie zrobić coś międzypokoleniowo, to przede wszystkim musicie wiedzieć dokładnie, jaki jest cel tego działania?

Co się działo na warsztatach? Przez trzy dni przygotowywano ich do przełożenia pomysłów na papier, napisanie wniosku o dofinansowanie. Ich projekt „AKTYWNI POZA DOMEM” zakłada utworzenie min. pięciu Klubów Seniora. Ofertę programową ustalą sami seniorzy, podczas prac warsztatowych. Chcą na bazie opracowanych trzech map: mapy aktywności, inicjatyw i potrzeb, stworzyć „kamieńską mapę aktywności seniora”. Dzięki niej, przy wsparciu animatorów z naszego Stowarzyszenia, będziemy realizować zawarte w niej senioralne cele.

Dzięki komu tam się znaleźli? Konkurs dotacyjny jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Materiał przygotowała: Agata Gdaniec

Duet międzypokoleniowy Reviewed by on . Duet międzypokoleniowy Elżbieta Czajkowska i Ariel Juszczak (Stowarzyszenie „Sercem dla regionu”) wywalczyli wspólnie grant w ogólnopolskim programie „Seniorzy Duet międzypokoleniowy Elżbieta Czajkowska i Ariel Juszczak (Stowarzyszenie „Sercem dla regionu”) wywalczyli wspólnie grant w ogólnopolskim programie „Seniorzy Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top