czwartek, 28 październik 2021, 07:56

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dwóch wykonawców w 10. koncercie kamieńskiego festiwalu
Dwóch wykonawców w 10. koncercie kamieńskiego festiwalu

Dwóch wykonawców w 10. koncercie kamieńskiego festiwalu

niedziela, 13 sierpień 2017, 12:45 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Kamieński 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze, powoli dobiega końca. W miniony piątek (11.08.) odbył się dziesiąty koncert w którym wystąpiło tylko dwóch wykonawców. Ale to jakich, i jakież to było znakomite wykonanie! Po tym koncercie, pozostały jeszcze tylko dwa muzyczne piątki, w ramach tegorocznego festiwalu.

Za klawiaturą wiekowych organów w piątkowy wieczór zasiadł Roman Perucki, w którego wykonaniu liczna widownia wysłuchała trzy utwory. Z kolei flecista, Łukasz Długosz zaintonował samodzielnie dwie kompozycje. Z kolei obaj artyści zagrali wspólnie utwór Hermanna Schroedera otwierający koncert, zatytułowany Sonata na flet i organy, a nadto, Sonatę libera kompozytora młodego pokolenia, Janusza Bieleckiego oraz Polonaise de Carafa op. 7 autorstwa Theobalda Böhma.

Naprawdę było warto pokusić się przyjść na ten koncert, bo wykonawcy przedniej marki, zagrali swe utwory wręcz bajecznie.

Mimo, że w koncercie zaprezentowało się tylko dwóch artystów, można go uznać za bardzo udany, bowiem obaj wykonawcy są znakomitymi wirtuozami swoich instrumentów. Prof. Roman Perucki, który był w Kamieniu Pomorskim po raz wtóry, to m.in. pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej oraz jako prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej.

Z kolei Łukasz Długosz jest absolwentem Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven (USA). Jest uznanym zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Danii, Francji, Niemczech, Włoszech. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki artysta otrzymał szereg prestiżowych nagród o charakterze krajowym i międzynarodowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Deutsche Stiftung Musikleben oraz dwukrotnie nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (2015, 2016).

Obserwator

Dwóch wykonawców w 10. koncercie kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . Kamieński 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze, powoli dobiega końca. W miniony piątek Kamieński 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze, powoli dobiega końca. W miniony piątek Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top