czwartek, 28 październik 2021, 07:19

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Wtorek 15 sierpnia, to święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz święto Wojska Polskiego
Wtorek 15 sierpnia, to święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz święto Wojska Polskiego

Wtorek 15 sierpnia, to święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz święto Wojska Polskiego

wtorek, 15 sierpień 2017, 09:32 Kategoria: historia, REGION, religia, społeczeństwo

Można powiedzieć – dwa w jednym. A na dodatek jest to dzień wolny od pracy w naszym kraju.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, łac. Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest wyłącznie w Kościele katolickim. Według teologii katolickiej Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba podobnie jak Henoch i Eliasz.

Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy). W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Święto Wojska Polskiego  obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Za „słusznego systemu” w czasie PRL – u, święto Wojska Polskiego obchodzono 12 października na pamiątkę pierwszej bitwy Polaków z utworzonej w ZSRR 1 Dywizji kościuszkowskiej. A było to pod Lenino.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

Obserwator

Wtorek 15 sierpnia, to święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz święto Wojska Polskiego Reviewed by on . Można powiedzieć – dwa w jednym. A na dodatek jest to dzień wolny od pracy w naszym kraju. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, łac. Assumptio Beatissimae Ma Można powiedzieć – dwa w jednym. A na dodatek jest to dzień wolny od pracy w naszym kraju. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, łac. Assumptio Beatissimae Ma Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top