czwartek, 28 październik 2021, 06:22

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Choroby nie znają granic – zakaz indywidualnego przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich
Choroby nie znają granic – zakaz indywidualnego przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich

Choroby nie znają granic – zakaz indywidualnego przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich

środa, 16 sierpień 2017, 21:20 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo

Przywóz z zagranicy produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) jest objęty ścisłą reglamentacją. Przywóz tego typu produktów wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną.

Wakacje jeszcze trwają. Polacy wracają z zagranicznych urlopów i czasami przywożą do kraju różnego rodzaju smakołyki. Pamiętać jednak trzeba, że wwożenie do Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) podlega ścisłym procedurom i kontroli weterynaryjnej. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt. Przywożenie produktów mięsnych lub mlecznych spoza Unii Europejskiej grozi wprowadzeniem do UE chorób zwierzęcych.

Zabrania się przywozu na terytorium Unii Europejskiej, w bagażu osobistym konkretnych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do konsumpcji osobistej:

  • mięsa i produktów mięsnych (mięso, wędliny, tłuszcz zwierzęcy, kiełbasy, konserwy mięsne, ciasto nadziewane mięsem lub zawierających mięso, makarony (jeśli zawierają mięso lub mleko), sosy, zupy itp.;
  • mleka i produktów mlecznych (mleko, jogurt, śmietana, twaróg, kefir, sery, masło, mleko skondensowane, lody itp.;
  • karmy dla zwierząt domowych zawierającej mięso lub mleko (karma dla zwierząt domowych, zabawki do żucia dla psów).

Przepisy Unii Europejskiej (Rozporządzenie Komisji (WE) nr 206/2009) ustanawiają konkretne zasady obrotu w odniesieniu do przesyłek osobistych zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego:

  1. Żadna ilość mięsa i podrobów jadalnych, produktów mleczarskich (w tym makaronów, pieczywa cukierniczego, warzyw przetworzonych, o ile zawierają mięso lub mleko) nie może zostać wprowadzona na terytorium Unii Europejskiej bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.
  2. Dopuszcza się przywóz, w ilości do 2 kg łącznej wagi, mleka początkowego w proszku, pokarmu dla niemowląt i specjalnych środków spożywczych wymaganych ze względów medycznych, o ile produkty te nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.
  3. W odniesieniu do produktów rybołówstwa dopuszcza się przywóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów do 20 kg lub odpowiadających wadze jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.
  4. W odniesieniu do produktów przeznaczonych do karmienia zwierząt dopuszczalny jest przywóz wyłącznie specjalnej karmy dla zwierząt domowych wymaganej ze względów medycznych, pod warunkiem, że ilość przywożonej karmy nie przekracza 2 kg, przywożone produkty nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, produkty stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz ich opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.

Szczegółowy wykaz towarów objętych zakazem i zwolnieniami zawarty jest w załącznikach I i II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 206/2009 – http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R0206&from=PL

W przypadku ujawnienia produktów objętych zakazem przywozu, osoba je przewożąca jest zobowiązana do umieszczenia ich w pojemnikach na przejściu granicznym. Osobiste przesyłki produktów pochodzenia zwierzęcego przekazane przez podróżnych lub operatora pocztowego organom Krajowej Administracji Skarbowej lub organom administracji rządowej upoważnionym do wykonywania niektórych zadań organów KAS (Straż Graniczna) do unieszkodliwienia są przechowywane, transportowane i niszczone zgodnie z przepisami dotyczącymi produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Niezgłoszenie takich produktów może grozić grzywną lub wszczęciem postępowania karnego. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (http://old.wetgiw.gov.pl/index?action=szczegoly&m_id=33) opublikowane zostały informacje na temat przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego do UE.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Choroby nie znają granic – zakaz indywidualnego przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich Reviewed by on . Przywóz z zagranicy produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) jest objęty ścisłą reglamentacją. Przywóz tego typu produktów wiąże się z Przywóz z zagranicy produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) jest objęty ścisłą reglamentacją. Przywóz tego typu produktów wiąże się z Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top