czwartek, 28 październik 2021, 06:05

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Przedostatni koncert kamieńskiego festiwalu z organami i chórem z Serbii

Przedostatni koncert kamieńskiego festiwalu z organami i chórem z Serbii

niedziela, 20 sierpień 2017, 12:13 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Kolejny piątkowy wieczór w kamieńskiej Katedrze, rozbrzmiewał dźwiękami  jedenastego, a więc przedostatniego już koncertu w ramach, 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się niezmiennie w kamieńskiej Katedrze.

Za klawiaturą wiekowych organów zasiadł Arkadiusz Bialic, który jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa organów prof. Józefa Serafina), a nadto, Hochschule für Musik we Freiburgu (klasa prof. Zsigmonda Szathmáry oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem (klasa prof. Daniela Rotha). Artysta w 2000 roku otrzymał II nagrodę na konkursie im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, a w roku 2002 jako pierwszy Polak, został laureatem prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Grand Prix de Chartres” (uzyskał II Grand Prix), który odbywa się co dwa lata w katedrze we francuskim Chartres. Artysta gościł w kamieńskiej katedrze po raz czwarty, a po raz trzeci w ramach festiwalu.

W jego wykonaniu liczni słuchacze usłyszeli kilka kompozycji. Były to m.in.: Preludium G – dur XVII – wiecznego kompozytora, Nicolausa Bruhnsa, Preludium chorałowe Vater unser im Himmelreich BuxWV 219 Dietricha Buxtehude’a oraz Toccata i fuga d – moll BWV 538 („Dorycka”) Johanna Sebastiana Bacha. To było w pierwszej części po której w kameralnej, wystąpił serbski siedmioosobowy chór męski św. Serafina Sarowskiego, który istnieje niezmiennie od roku 1995. Chórzyści zaintonowali wspaniale na znakomite i zgrane głosy w tej części dziewięć utworów, w przewadze kompozytorów rosyjskich.

Z kolei po pierwszym występie chórzystów, organista A. Bialic, zagrał utwór XIX – wiecznego węgierskiego kompozytora, Franciszka Liszta, zatytułowany Preludium i fuga na temat B – A – C – H S.260, a po nim wystąpił ponownie chór, który zaśpiewał sześć pieśni, w tym dwie pieśni dalmatyńskie, serbską pieśń ludową oraz utwory takich twórców jak: Stevan Mokranjac czy Isidor Bajić.

Chór męski im. św. Serafina Sarowskiego założony przy klasztorze św. Melanii Młodszej w serbskim mieście Zrenjanin, regularnie uczestniczy w nabożeństwach prawosławnych. Zespół brał udział w najważniejszych festiwalach chóralnych na terenie Serbii, występuje też w wielu miejscach Europy. Jergo repertuar składa się przede wszystkim z muzyki cerkiewnej autorstwa kompozytorów greckich, rosyjskich i serbskich, na czele z Liturgią św. Jana Złotoustego w opracowaniu B. Crnjanskiego.

Znakomite głosy, wyjątkowe pieśni z podźwiękiem tej ze wschodniego kościoła prawosławnego, świetnie słuchano przez długie radosne minuty, skupiając się na intonacji szeregu znakomicie zharmonizowanych dźwięków. A do tego wyjątkowe wykonawstwo organowej części zafundowanej przez utalentowanego krakowianina, Arkadiusza Bialica, dały niewspółmierną radość wszystkim licznie przybyłym na ten piątkowy koncert słuchaczy.

Obserwator

 

Przedostatni koncert kamieńskiego festiwalu z organami i chórem z Serbii Reviewed by on . Kolejny piątkowy wieczór w kamieńskiej Katedrze, rozbrzmiewał dźwiękami  jedenastego, a więc przedostatniego już koncertu w ramach, 53. Międzynarodowy Festiwal Kolejny piątkowy wieczór w kamieńskiej Katedrze, rozbrzmiewał dźwiękami  jedenastego, a więc przedostatniego już koncertu w ramach, 53. Międzynarodowy Festiwal Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top