czwartek, 28 październik 2021, 06:36

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » 15. lat działalności kamieńskiego emeryckiego zespołu „Relax”
15. lat działalności kamieńskiego emeryckiego zespołu „Relax”

15. lat działalności kamieńskiego emeryckiego zespołu „Relax”

wtorek, 22 sierpień 2017, 20:45 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Kiedy w styczniu roku 2002, z inicjatywy Barbary Tulejskiej, powstawał zespół śpiewaczy „Relax”, niewielu myślało wówczas, że zespół przetrwa aż kolejne, długie piętnaście lat. Zespół niezmiennie działa przy kamieńskim Kole Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Kamieniu Pomorskim, co w tym miejscu warto podkreślić. Przez te długie lata zespół zmieniał stan osobowy, bowiem kilkoro członków zespołu odeszła już z naszego ziemskiego życia. Przychodzili nowi, wnosząc nowego radośnie – śpiewaczego ducha.

Kiedy 15. lat temu, zespół się zawiązywał, już dwa miesiące po zaistnieniu (16.03.2002 r.), zaśpiewał swój pierwszy udany mini koncert. A było to podczas emeryckiego zebrania w obecnym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Wówczas zespół tworzyli: założycielka zespołu, Barbara Tulejska, a ponadto: Stanisława Panek, Józefa Hyży, Genowefa Cywka, Jolanta Witkowska, Maria Jarosik, Wanda Drwęcka, Stanisława Mikołajska, Wanda Świątek, oraz część męska: Marian Panek, Henryk Goc, Bolesław Wójtowicz, Czesław Janicki i Tadeusz Przybyła. Kierownikiem muzycznym był wówczas akordeonista, Grzegorz Ryżyk.

Przez lata zespół występował na przeróżnych festiwalach, konkursach i przeglądach na terenie naszego województwa. Gościł ze swym radującym śpiewem m.in. w Szczecinie, Lipianach, Pyrzycach, Dębnie czy w Gryficach. Ostatnimi laty dość systematycznie występuje podczas kamieńskiego Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna. I co interesujące, wszędzie był i jest przyjmowany z uprzejmością i niekłamaną radością.

Lecz były i tzw. chudsze dni zespołu. W pewnym momencie po prostu w zespole nie miał kto śpiewać. Było tak, że w zespole było ledwie sześć osób. Warto przypomnieć te osoby: Stanisława Błażejewska – Panek, ówczesna kierownik zespołu, oraz: Teresa Rużewicz, Zofia Rzemieniuk, Marian Panek, Aureliusz Rużewicz i Henryk Adamczyk – akordeon. Przez wiele lat „Relax” pokazywał się i pokazuje na imprezach i uroczystościach okolicznościowych, przynosząc słuchającym ciepłe takty muzyki śpiewanej niezwykle czule i spontanicznie.

Obecnie w zespole jest piętnaścioro emeryckich artystów, a kierownikiem „Relaxu” od kilku lat jest Stanisław Salanek, który na co dzień jest przewodniczącym kamieńskiego Koła PZERiI. Obecny trzon zespołu tworzą: Wanda Drwęcka, Józefa Hyży, Józefa Karp, Danuta Kąkol, Zofia Rzemieniuk, Wanda Świątek, Danuta Śremska, oraz panowie: Ryszard Bartosz, Adam Bysiak (gitara), Wacław Kaniewski, Stanisław Kostka (skrzypce, klarnet), Marian Panek (najstarszy członek zespołu, który ma sporo ponad 80. lat!), Zenon Rybak, oraz wspomniany Stanisław Salanek. Oprawą muzyczną zajmuje się od niedawna ukraiński muzyk o imieniu Aleksander.

Piętnaście lat „Relaxu” to doprawdy piękny wiek. I wierzyć trzeba, że zespół będzie trwał i trwał przez długie następne lata w najlepsze. Członkowie zespołu spotykają się na próbach podczas których w pełni się integrują. Ćwiczą kolejne poznawane piosenki. A repertuar mają naprawdę szeroki. Po prostu, dla chcącego coś śpiewanego. Spotykają się oczywiście przy kawie, herbacie i nieodzownych ciastkach. To niekłamana tradycja zespołu, którą pielęgnuje się w zasadzie od początku istnienia zespołu.

Zawsze miłym akcentem jest to, że kiedy Koło emeryckie organizuje jakąś imprezę, czy to w sali Koła czy też plenerową, „Relax” zawsze jest otwarty i staje na wysokości zadania. Zawsze jest gotów wesprzeć swoim śpiewem i muzyką przeróżne imprezy, a prawdę powiedziawszy, zespół dość często jest zapraszany na różne spotkania czy uroczystości. Zawsze bawiąc swymi radośnie śpiewnymi występami przysłuchującą się publikę. Dla członków zespołu muzyka jest częścią ich zasłużonej i pięknej zarazem jesieni życia, która jest dla nich po prostu zwykłą i lubianą codziennością.

Życzymy członkom zespołu, całemu dostojnemu Jubilatowi, czyli „Relaxowi”, kolejnych owocnych lat w istnieniu i przysparzaniu radości śpiewania i jego miłego zarazem słuchania.

Obserwator

15. lat działalności kamieńskiego emeryckiego zespołu „Relax” Reviewed by on . Kiedy w styczniu roku 2002, z inicjatywy Barbary Tulejskiej, powstawał zespół śpiewaczy „Relax”, niewielu myślało wówczas, że zespół przetrwa aż kolejne, długie Kiedy w styczniu roku 2002, z inicjatywy Barbary Tulejskiej, powstawał zespół śpiewaczy „Relax”, niewielu myślało wówczas, że zespół przetrwa aż kolejne, długie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top