sobota, 25 marzec 2023, 09:39

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Odnowiony ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej powrócił do kamieńskiej Katedry po długiej i mozolnej renowacji
Odnowiony ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej  powrócił do kamieńskiej Katedry po długiej i mozolnej renowacji

Odnowiony ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej powrócił do kamieńskiej Katedry po długiej i mozolnej renowacji

poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 21:09 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, religia

21 sierpnia w kamieńskiej Katedrze pojawili się fachowcy, którzy z pieczołowitością i dokładnością montowali Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, który kilka lat przechodził bardzo gruntowną i wszechstronną renowację. Ten drewniany ołtarz pochodzi z drugiej połowy XV wieku, i jest pokryty złoceniami i polichromią. Nastawa ołtarzowa składa się z predelli, części centralnej i zwieńczenia. W predelli brak obrazu Ostatnia Wieczerza. W partii środkowej znajduje się szafa ołtarzowa z centralnie usytuowaną niszą i współczesnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Stan zachowania obiektu nie odnawianego przez wieki, był bardzo zły. Drewno było zaatakowane przez owady zwane drewnojadami, co w dużej mierze osłabiło poszczególne elementy ołtarza. Przez dziesiątki, by nie powiedzieć, setki lat, powstawały liczne uszkodzenia w partii snycerki i konstrukcji ołtarza. Na szczęście zachowały się śladowe, oryginalne polichromie oraz srebrzenia i złocenia. Z kolei zachowane grunty na ołtarzu były spękane i lub odspojone od podłoża.

Malowidło w zwieńczeniu i w predelli było bardzo zmatowiałe, zabrudzone i mało czytelne. Warstwa malarska miejscami była odspojona, złuszczona i spękana, a zarazem słabo scalona z gruntem. Natomiast podobrazie malowidła, przede wszystkim deski, były rozeschnięte.

Nie łatwe i żmudne prace konserwatorskie trwały od 2015 roku. Przez ten wydawać by się mogło, długi czas, cały wykonano szereg prac stolarsko – snycerskich polegających na uzupełnieniu ubytków snycerskich oraz naprawiono konstrukcji ołtarza. Drewno zostało poddane dezynsekcji czyli odrobaczaniu, natomiast miejsca osłabionej struktury zostały mocno wzmocnione. Usunięto wtórne przemalowania i zabrudzenia.  Ponadto na podstawie zachowanych śladów, zrekonstruowano wszelkie złocenia, srebrzenia, laserunki oraz polichromię.

Obraz w zwieńczeniu i w predelli został dokładnie oczyszczony z zabrudzeń, przy jednoczesnym uzupełnieniu ubytków warstwy malarskiej. Polichromia ołtarza, malowidła i srebrzenia zostały należycie zabezpieczone.

Przytoczone powyższe detale prac konserwatorskich ukazują w dużej mierze obraz, jak wiele trudu kosztowało odnowienie ołtarza, stąd dziś Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wygląda znów przepięknie, wyglądem przypominając swoje dawne lata świetności, ciesząc oko każdego, kto zawita do kamieńskiej Katedry.

Obserwator

 

 

 

 

Odnowiony ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej powrócił do kamieńskiej Katedry po długiej i mozolnej renowacji Reviewed by on . 21 sierpnia w kamieńskiej Katedrze pojawili się fachowcy, którzy z pieczołowitością i dokładnością montowali Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, który kilka l 21 sierpnia w kamieńskiej Katedrze pojawili się fachowcy, którzy z pieczołowitością i dokładnością montowali Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, który kilka l Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top