środa, 1 luty 2023, 16:11

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

piątek, 08 września 2017, 07:32 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION, społeczeństwo

Od trzynastu lat wrzesień jest w naszym województwie miesiącem Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku impreza ta, po raz drugi odbywająca się pod nazwą Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, przebiega pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Wojewódzka inauguracja ZDD odbędzie się 9 września w Urzędzie Miejskim w Sławnie. Dni Dziedzictwa w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej będziemy organizować w tym roku już po raz siódmy. Ich pierwsza edycja odbyła się u nas w 2011 r. kiedy to nasze miasto było gospodarzem wojewódzkiej inauguracji EDD.

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum rozpoczną się w tym roku już w tę sobotę, 9 września, wernisażem wystawy rzeźby Romualda Wiśniewskiego. Wszystkie wydarzenia związane z Dniami Dziedzictwa odbywać się będą siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim. Program tegorocznych Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w MHZK jest następujący:

9 września (sobota)

godz. 16.00

Wernisaż wystawy rzeźby Romualda Wiśniewskiego „Retrospekcje”

Romuald Wiśniewski jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Gościnie w powiecie kołobrzeskim. W swej pracowni znajdującej się w maleńkiej wsi Kamica tworzy w brązie, kamieniu, ceramice i drewnie. Jego prace, znajdujące się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, były wielokrotnie wystawiane nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, Szwecji i Korei Południowej. Wystawa „Retrospekcje”, która po raz pierwszy prezentowana była w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, ukazuje dorobek 25. lat pracy artystycznej rzeźbiarza.

12 września (wtorek)

godz. 17.00

Prezentacja Natalii Zubowicz pt. „Kamieńskie rybne smaki. Łosoś kiszony i nie tylko…”

Rybołówstwo przez wieki stanowiło jedno z głównych zajęć mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Do dziś rybaków pozostało w mieście niewielu. Jedną z ostatnich kamieńskich rodzin rybackich jest rodzina Zubowiczów, którą zapoczątkował przybyły do Kamienia w latach osiemdziesiątych Marian Zubowicz. Założył wędzarnię ryb z własnego połowu. W 2010 r. stworzył słynnego łososia kiszonego. Wpisany na listę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego przysmak stanowi najbardziej znany produkt smażalni „Ryby Zubowicz” prowadzonej, po śmierci założyciela, przez jego dzieci.

16 września (sobota)

Wycieczka autokarowa do Trzebiatowa (zbiórka o godz. 9.00 przed Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej)

Trzebiatów słynie ze swej historycznej zabudowy. Naszą przewodniczką po zabytkach tego miasta będzie Ewa Fudała, prezes trzebiatowskiego Koła Przewodników „Baszta Kaszana”.

Liczba miejsc ograniczona – wymagana wcześniejsza rezerwacja. Kontakt i szczegółowe informacje w Muzeum w godzinach otwarcia (poniedziałek-sobota godz. 10.00-16.00) lub pod numerem telefonu 502 430 913, mhzk@wp.pl.

19 września (wtorek)

godz. 17.00

Prelekcja: Kamieńskie lokale gastronomiczne sprzed lat

Znana w całym województwie restauracja „Polonia” z odbywającymi się w niej dancingami, popularna wśród mieszkańców i kuracjuszy kamieńskiego uzdrowiska „Steńka”, znajdująca się w piwnicach ratusza „klimatyczna” kawiarnia „Ratuszowa” czy niecieszący się dobrą sławą bar „Przystań”, zwany przez mieszkańców „mordownią”, to tylko niektóre z działających w powojennym Kamieniu Pomorskim lokali gastronomicznych, po których dziś pozostały już tylko wspomnienia.

23 września (sobota)

godz. 16.00

Prelekcja „Odbudowa zabytków Kamienia Pomorskiego po II wojnie światowej”

Działania wojenne prowadzone w marcu 1945 roku niemal doszczętnie zniszczyły kamieńskie Stare Miasto, które nie zostało odbudowane w swej przedwojennej postaci. Przez lata najbardziej widocznym symbolem zniszczeń wojennych w mieście był wypalony gmach ratusza, który, po trzyletniej odbudowie, oddano do użytku w 1969 r. Swój dawny blask po przeprowadzeniu prac konserwatorskich w latach sześćdziesiątych odzyskał kościół św. Mikołaja i Pałac Biskupi.

26 września (wtorek)

godz. 17.00

Prelekcja „Ciągłe niedobory”. Zaopatrzenie w żywność w Kamieniu Pomorskim w latach 1945-1989

Permanentne braki w zaopatrzeniu, w tym w podstawowe produkty żywnościowe, były stałym elementem minionego systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Niedobór żywności, w tym zwłaszcza mięsa, stanowił nierozwiązalny problem na wszystkich szczeblach władz, od centralnych w Warszawie, po powiatowe i miejskie w Kamieniu Pomorskim.

30 września (sobota)

godz. 16.00

Prezentacja: Smaki kresowe na Ziemi Kamieńskiej po II wojnie światowej

Prowadzący: Jadwiga Abramowicz, Anna Cieślar, Stanisław Solski.

Po II wojnie światowej tzw. Ziemie Odzyskane stały się domem dla naszych rodaków wysiedlonych z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. 24 grudnia 1945 r. na Ziemię Kamieńską dotarła grupa mieszkańców miejscowości Brzozdowce pod Lwowem z Cudownym Obrazem Pana Jezusa Brzozdowieckiego, który znajduje się w katedrze w Kamieniu Pomorskim. Brzozdowczanie przywieźli również swoje zwyczaje, także i te kulinarne. O kresowej kuchni i o jej zetknięciu się ze zwyczajami kulinarnymi ludności z innych regionów Polski, którzy po wojnie osiedlili się w Kamieniu i okolicy opowiedzą przedstawiciele trzech brozdowieckich pokoleń – urodzona w Brzozdowcach Jadwiga Abramowicz oraz syn Brzozdowczan Stanisław Solski i wnuczka mieszkanki Brzozdowiec Anna Cieślar, którzy przyszli na świat już na Ziemi Kamieńskiej.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Reviewed by on . Od trzynastu lat wrzesień jest w naszym województwie miesiącem Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku impreza ta, po raz drugi odbywająca się pod nazwą Zachod Od trzynastu lat wrzesień jest w naszym województwie miesiącem Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku impreza ta, po raz drugi odbywająca się pod nazwą Zachod Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top