niedziela, 7 sierpień 2022, 17:34

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » XVIII lat działalności Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kamieniu Pomorskim

XVIII lat działalności Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kamieniu Pomorskim

środa, 20 września 2017, 20:49 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, religia, społeczeństwo

W minioną sobotę 16 września br. mszą św. dziękczynną, w kamieńskiej katedrze rozpoczęły się obchody 18. rocznicy powstania Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kamieniu Pomorskim. W uroczystościach wzięli udział m.in.: ksiądz profesor Grzegorz Wejman, były proboszcz kamieńskiej parafii – ksiądz prałat Zbigniew Wyka, wiceprzewodniczący Civitas Christiana, a zarazem członek Rady Głównej – Romuald Gumienniak, Przewodniczący Rady Okręgu Dyrektor Biura Civitas Christiana – Paweł Majewicz, jak również Burmistrz Kamienia Pomorskiego – Stanisław Kuryłło, a także byli burmistrzowie Kamienia Pomorskiego w osobach: Stefana Oleszczuka, Anatola Kołoszuka, Bronisława Karpińskiego oraz wielu radnych naszej gminy.

Po zakończeniu mszy zacni goście przeszli do auli miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. B. Chrobrego, gdzie przewodniczący kamieńskiego Oddziału Civitas Christiana przypomniał historię stowarzyszenie oraz plany na przyszłość.

Jak się wszystko zaczęło?:

W roku 1998 na plebani parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim z inicjatywy Krzysztofa Puca, przewodniczącego Oddziału Wojewódzkiego Civitas Christiana oraz Mieczysława Szymczaka, miały miejsce pierwsze spotkania formacyjne (wykłady, prelekcje) ludzi zaangażowanych w prace miejscowej parafii. Liczba uczestników tych spotkań z czasem systematycznie wzrastała, stąd w oparciu o uczestników tych spotkań, 8 stycznia 1999 roku w Kamieniu Pomorskim powstał Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana liczący wówczas 40 członków.

Pierwsze walne zebranie Oddziału odbyło się w siedzibie miejskim Ratuszu. Tak z grubsza rozpoczęła się dziś już osiemnastoletnia historia Stowarzyszenia w Kamieniu Pomorskim. Stowarzyszenie Civitas Christiana jak podkreślone zostało w tzw. „Oświadczeniu Gnieźnieńskim z 1997 roku – pragnieniem we wspólnocie Kościoła jest wypełnianie części zadań laikatu zgodnie z poleceniem Ojca Świętego skierowanym do Stowarzyszenia „Budujcie Civitas Christiana’’.

Chodzi o budzenie i kształtowanie w sobie sumienia obywatelskiego, rodzinnego, narodowego, społecznego i politycznego i kształtowaniu rzeczywistości w oparciu o naukę społeczną kościoła. A ponadto, budowanie polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne, budowanie stowarzyszenia i wspólnoty osób wolnych oraz ludzi sumienia, chcących przekształcać rzeczywistość ludzką w Bożą. Warto podkreślić, iż przewodniczącym kamieńskiego Oddziału, i to od momentu jego powstania, jest Henryk Grzybowski. Człowiek niezwykle charyzmatyczny, nie szczędzący swego czasu, sił i środków, w pracy dla wspólnego dobra.

Warto podkreślić, iż kamieński Oddział Miejski Civitas Christiana jest jednym z najlepszych oddziałów w Polsce, czego wyrazem było nadanie temu Oddziałowi  w roku 2004, Srebrnej Odznaki Civitas Christiana. Z kolei  1 maja2004 r. tenże Oddział otrzymał z rąk Burmistrza Kamienia Pomorskiego Złotą Wstęgę Ziemi Kamieńskiej w kategorii promocji regionu i kultury. Należy dodać, że w sferze kultury, do działań Oddziału należały między innymi organizowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej czy odbywający od ponad siedmiu lat, Wojewódzki Przegląd Misteriów Bożonarodzeniowych pod patronatem Ministra Kultury i Edukacji Narodowej.

Do osiągnięć Oddziału w sferze samorządowej należy zaliczyć z pewnością to, że  wielu członków Stowarzyszenia było w przeszłości radnymi UG, a Andrzej Jędrzejewski czy Bronisław Karpiński, byli burmistrzami kamieńskiej gminy. Warto podkreślić, iż to właśnie członkowie Civitas Christiana chcą poprzez swoje zrównoważone postawy i działania w sferze kultury i edukacji , życia gospodarczego i politycznego, pracy i przedsiębiorczości czy kształtowania opinii publicznej i postaw patriotycznych, realizować cywilizację życia poprzez kulturę miłości Boga i bliźniego.

Obserwator/foto D. Kowaliński

 

 

XVIII lat działalności Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W minioną sobotę 16 września br. mszą św. dziękczynną, w kamieńskiej katedrze rozpoczęły się obchody 18. rocznicy powstania Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia W minioną sobotę 16 września br. mszą św. dziękczynną, w kamieńskiej katedrze rozpoczęły się obchody 18. rocznicy powstania Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top