niedziela, 7 sierpień 2022, 18:58

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Wolin » Barwna zabawa podczas Ottonowych Dożynek Gminy Wolin w Skoszewie
Barwna zabawa podczas Ottonowych Dożynek Gminy Wolin w Skoszewie

Barwna zabawa podczas Ottonowych Dożynek Gminy Wolin w Skoszewie

niedziela, 24 września 2017, 15:13 Kategoria: Gmina Wolin, gospodarka, społeczeństwo

We wczorajszą sobotę, mszą św. dziękczynną, rozpoczęły się Ottonowe Dożynki Gminy Wolin. Gmina Wolin o powierzchni 327,4 km² i ponad 12 tysiącach mieszkańców, to łącznie 30. sołectw i zarazem pięciu wielkich gospodarzy – rolników tutaj gospodarujących, którzy gospodarują na ponad 500 ha ziemi, a także ponad 500. gospodarzy z zasobem co najmniej jednego hektara ziemi.

Jak podkreślił burmistrz Eugeniusz Jasiewicz, tegoroczne żniwa były trudne, lecz tradycja każe, by podziękować rolnikom za ich trud i ich zawsze oczekiwane zbiory. Wyjaśnił też, dlaczego dożynki Gminy Wolin mają w nagłówku słowo – „Ottonowe”. Skrupulatnie przypomniano również, że pierwsze dożynki w Skoszewie odbyły się w roku 1986. A więc stosunkowo dawno.

Starostami tegorocznego gminnego święta plonów byli Alicja i Kazimierz Grochowczak, którzy gospodarują na 12 ha w Skoszewie. Pan Kazimierz jak nam powiedział, z zawodem rolnika i rolniczym trudem zetknął się jeszcze jako dziecko, bowiem jego ojciec gospodarzył na swoich niewielkich wtenczas hektarach. „Pokochałem niemal natychmiast pracę na ziemi i kierunek który wybrałem, wydaje mi się, wręcz jestem przekonany, że był strzałem w przysłowiową dziesiątkę.” – przyznał z radosnym uśmiechem pan Kazimierz.

Po mszy św., barwny korowód złożony z przepięknie wykonanych wieńców, przeszedł przez wieś, by w trakcie zaprosić wszystkich do wesołej zabawy i ucztowania. Trzeba przyznać, że misterna praca przy wykonaniu okazałych wieńców, bardzo się opłaciła, bowiem wszyscy z podziwem patrzyli na nie przywołując ich piękno i chwaląc osoby, które je wykonały. Na scenie co rusz pojawiali się kolejni wykonawcy, którzy swym wesołym śpiewem i muzyką umilali „dożynkowiczom” czas.

Specjalnie jury w którym znalazł się również wicestarosta, Marek Matys, miało za zadanie wybrać najlepsze z najlepiej wykonanych wieńców. A było ich łącznie dziesięć. Pięć razy więcej niż przed tygodniem w Kamieniu Pomorskim, gdzie ilość sołectw jest porównywalna! Jak też musiano wybrać najbardziej interesujące spośród pięciu, sołeckie stoiska. Jak się okazało, wybór był piekielnie trudny, bowiem wszystkim wieńcom i wszystkim stoiskom, należały się specjalne wyróżnienia. Ale ostatecznie za najlepszy wieniec uznano ten z Sołectwa Skoszewo. Drugie miejsce przyznano Sołectwu  Zagórze, zaś trzecie, Sołectwu Domysłów.Wśród stoisk wygrało to przygotowane przez Sołectwo Skoszewo, które wyprzedziło (lecz nieznacznie) Sołectwo Kodrąb oraz Sołectwo Chynowo.

Na scenie w trakcie skoszewskiego święta pojawiło kilka zespołów, w tym „Czerwona Róża”, chór „Juliun”, „Wolinianki”, „Perełki Wisełki”  czy „Ostromice Kapela” pod wodzą niestrudzonego muzyka, Ryszarda Mierzickiego. Gwiazdą wieczoru był duet „Akord Music”, powstały w roku 1995 w Odolanowie, a potem bawiono się pod chmurką, bo trudno powiedzieć – pod gwiazdami, bowiem niebo w tę sobotę było szczelnie pokryte chmurami.

Obserwator

 

 

Barwna zabawa podczas Ottonowych Dożynek Gminy Wolin w Skoszewie Reviewed by on . We wczorajszą sobotę, mszą św. dziękczynną, rozpoczęły się Ottonowe Dożynki Gminy Wolin. Gmina Wolin o powierzchni 327,4 km² i ponad 12 tysiącach mieszkańców, t We wczorajszą sobotę, mszą św. dziękczynną, rozpoczęły się Ottonowe Dożynki Gminy Wolin. Gmina Wolin o powierzchni 327,4 km² i ponad 12 tysiącach mieszkańców, t Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top