środa, 6 grudzień 2023, 18:50

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dni Dziedzictwa zakończone
Dni Dziedzictwa zakończone

Dni Dziedzictwa zakończone

wtorek, 03 października 2017, 21:40 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, kultura i sztuka, społeczeństwo

W sobotę zakończyliśmy Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. W tym roku rozpoczęliśmy je od wernisażu wystawy rzeźby kołobrzeskiego twórcy Romualda Wiśniewskiego. Później poznaliśmy m.in. zabytki Trzebiatowa podczas wycieczki do tego uroczego miasta nad Regą oraz zajęliśmy się tematyką odbudowy obiektów zabytkowych Kamienia Pomorskiego po II wojnie światowej.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa były smaki dziedzictwa. Tematykę tę podejmowały spotkania – o kamieńskich potrawach rybnych, lokalach gastronomicznych naszego miasta sprzed lat czy zaopatrzeniu w żywność w Kamieniu Pomorskim w minionym systemie. Smaki kresowe, przywiezione na Pomorze Zachodnie w 1945 r. przez naszych rodaków wysiedlonych z Kresów Wschodnich II RP, zakończyły w sobotę muzealne Dni Dziedzictwa.

24 grudnia 1945 r. na Ziemię Kamieńską dotarła grupa mieszkańców miejscowości Brzozdowce pod Lwowem z Cudownym Obrazem Pana Jezusa Brzozdowieckiego, który od 1946 r. znajduje się w katedrze w Kamieniu Pomorskim. Brzozdowczanie przywieźli również swoje zwyczaje, także i te kulinarne. Właśnie o tych ostatnich opowiadali w sobotę (prezentując je również podczas degustacji) przedstawiciele trzech brzozdowieckich pokoleń – urodzona w Brzozdowcach Pani Jadwiga Abramowicz oraz syn Brzozdowczan Pan Stanisław Solski i wnuczka mieszkanki Brzozdowiec Pani Anna Cieślar, którzy przyszli na świat już na Ziemi Kamieńskiej.
Honorowym gościem sobotniego spotkania była Pani Stanisława Żyła, będąca jednym z najstarszych byłych mieszkańców Brzozdowiec, którzy po wojnie osiedlili się w podkamieńskim Trzebieszewie.
Spotkanie poprzedziła prezentacja Pani Agnieszki Kołodziej, głównej specjalistki w Biurze ds. rolnictwa, łowiectwa i rybactwa Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, na temat dziedzictwa kulinarnego naszego regionu i Listy Produktów Tradycyjnych. Na liście tej znajduje się 1 736 przysmaków (stan na 28 września br.) z czego 42 z terenu naszego województwa. Z powiatu kamieńskiego jest na niej jedynie trójniak woliński leśny. Wierzymy, że lista ta rozszerzy się w przyszłości o kolejne produkty tym razem z terenu gminy Kamień Pomorski.

Po krótkiej prezentacji o zachodniopomorskim dziedzictwie kulinarnym odbyła się zasadnicza część spotkania, podczas której o kuchni brzozdowieckiej i jej smakach opowiedzieli nasi prelegenci – kolejno: Pan Stanisław Solski, Pani Anna Cieślar i Pani Jadwiga Abramowicz. Następnie uczestnicy prelekcji mieli możliwość poznać smaki kresowe podczas degustacji próbując brzozdowieckie specjały: gołąbki ziemniaczane, pieroga z farszem ziemniaczanym i serem, barszcz ukraiński, kiszkę (z farszem z zapiekanych surowych startych ziemniaków), słodki sos śliwkowy, gryczaniki (kotlety z kaszy gryczanej i sera lub mięsa z sosem grzybowym) i łazanki. Wszystkie te smakowite potrawy wywarły na uczestnikach spotkania ogromne wrażenie.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy Państwu – Jadwidze, Zdzisławie i Dariuszowi Abramowiczom, Annie Cieślar, Danucie Ciurze, Stanisławowi Solskiemu, Stefanowi Ślusarzowi, Joannie Fijałkowskiej i wszystkim mieszkańcom Trzebieszewa, którzy zaangażowali się w przygotowanie potraw brzozdowieckich zaprezentowanych w MHZK.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Dni Dziedzictwa zakończone Reviewed by on . W sobotę zakończyliśmy Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. W tym roku rozpoczęliśmy je od wernisażu wystawy rzeźby koło W sobotę zakończyliśmy Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2017 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. W tym roku rozpoczęliśmy je od wernisażu wystawy rzeźby koło Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top