środa, 6 grudzień 2023, 17:58

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zegar wieżowy katedry kamieńskiej dotarł na swoje miejscu.
Zegar wieżowy katedry kamieńskiej dotarł na swoje miejscu.

Zegar wieżowy katedry kamieńskiej dotarł na swoje miejscu.

wtorek, 03 października 2017, 21:53 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, religia

Późnym popołudniem w miniony poniedziałek 2 października br. został przywieziony do katedry kamieńskiej wyremontowany mechanizm zegarowy. Zegar kamieński pochodzi z pierwszej połowy XIX w. i został zamontowany najprawdopodobniej przed przebudową wieży, która została przeprowadzona pod koniec XIX w. Wcześniej czas pokazywany był na trzech tarczach. Na dzień dzisiejszy niestety pozostała jedynie jedna tarcza, która jest niewidoczna z zewnątrz. Wyremontowany i odnowiony mechanizm zegarowy zostanie sprzężony magnetycznie z obecnym zegarem elektronicznym, który sterowany jest  sygnałem czasu, z niemieckiej miejscowości Mainfingen pod Frankfurtem. Całość po złożeniu i uruchomieniu będzie unikatem w skali naszego kraju, i jednym z niewielu tego typu rozwiązań konstrukcyjnych w Europie.

Należy wspomnieć że kamieński zegar przyjechał wprost z Łodzi, gdzie był eksponowany na pierwszym Festiwalu zegarków. Prezentowało się na nim kilkudziesięciu wystawców z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Czesław Złotnik wykonawca remontu i konserwacji zegara katedry kamieńskiej. Obecny był także Jerzy Jurkiewicz odpowiedzialny za wykonanie i instalację systemu elektronicznego tegoż zegara. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż właśnie ten mechanizm zegarowy wzbudził szerokie zainteresowanie zarówno zwiedzających jak i wielu mediów obecnych na tym Festiwalu.

Jak się udało nieoficjalnie dowiedzieć naszej redakcji, już wkrótce poszczególne elementy zostaną scalone w jedną całość i odpowiednio zamocowane, aby na nowo po wielu latach odmierzać i wybijać godziny i kwadranse, oczywiście na oryginalnych gongach pochodzących z XIX W.

MaD

Zegar wieżowy katedry kamieńskiej dotarł na swoje miejscu. Reviewed by on . Późnym popołudniem w miniony poniedziałek 2 października br. został przywieziony do katedry kamieńskiej wyremontowany mechanizm zegarowy. Zegar kamieński pochod Późnym popołudniem w miniony poniedziałek 2 października br. został przywieziony do katedry kamieńskiej wyremontowany mechanizm zegarowy. Zegar kamieński pochod Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top