niedziela, 26 czerwiec 2022, 13:47

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Podrabiane torby i czapki, niebezpieczne butle z gazem

Podrabiane torby i czapki, niebezpieczne butle z gazem

sobota, 28 października 2017, 22:44 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Świnoujściu Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie w trakcie patrolu na targowisku miejskim w Świnoujściu ujawnili na dwóch stoiskach handlowych towary z podrobionym znakiem słownym i graficznym znanej firmy odzieżowej. Towary w postaci 29 toreb oraz 13 czapek o łącznej wartości – jak dla towarów oryginalnych -prawie 7 tys. zł, zatrzymano do dalszego postępowania i poinformowano właściwą kancelarię prawną reprezentującą właściciela praw do znaku słownego oraz znaku graficznego towarowego. Skutkiem tych działań było wydanie przez pokrzywdzonego opinii dotyczącej nieoryginalności zatrzymanych towarów oraz złożenie zawiadomienia na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej o popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie jego sprawcy.

Kolejnego zatrzymania dokonano w Oddziale Celnym „Nabrzeże Łasztownia” w Szczecinie. Zgłoszoną do procedury do obrotu przesyłkę z Chin zawierającą 1100 szt. zestawów zawierających butlę z helem wraz z 30. kolorowymi balonami każdy, o wartości ponad 48 tys. zł, wytypowano do kontroli pod względem bezpieczeństwa produktów. Ze względu na brak obowiązkowych oznaczeń na butlach oraz braku świadectwa zgodności wytwarzania, które winno towarzyszyć takiej przesyłce, powiadomiono właściwy organ w sprawach warunków technicznych i badań transportowych urządzeń ciśnieniowych przeznaczonych do przewozu gazów, czyli Transportowy Dozór Techniczny.

Dyrektor TDT w swojej opinii stwierdził, że butle nie spełniają wymagań obowiązujących przepisów i tym samym, nie mogą być wprowadzone na rynek europejski. Podobną opinię wyraził Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w stosunku do balonów. Potwierdził on to, co stwierdzili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w trakcie rewizji, a mianowicie naruszenie prawodawstwa harmonizacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa produktu. Brak jest bowiem na nich właściwych oznaczeń, ostrzeżeń oraz nie dołączono wymaganej prawem deklaracji zgodności, co może świadczyć o braku wcześniejszych badań towaru pod katem bezpieczeństwa.

Powyższe przykłady, potwierdzają skuteczność działań prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS, które są nakierowane na bezpieczeństwo konsumentów i przestrzeganie reguł uczciwej konkurencji.

Maciej Koniuszewski
Starszy specjalista
Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej
Izba Administracji Skarbowej


Podrabiane torby i czapki, niebezpieczne butle z gazem Reviewed by on . W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Świnoujściu Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie w trakcie patrolu na tar W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Świnoujściu Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie w trakcie patrolu na tar Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top